logo

Образование и спорт

Модна ревија „Треш фешн 2018“ во Крива Паланка

Единаесет уникатни креации со несекојдневен изглед изработени од рециклирачки материјали беа претставени на модната „Треш фешн 2018“ ревија која се одpжа синоќа во холот на средното училиште Ѓорче Петров, Крива…

Општина Крива Паланка во соработка со ракометната академија на Металург го враќа ракометот на младите од општината

Општина Крива Паланка, водејќи грижа за правилниот развој на младите и популаризација на спортот на локално ниво, иницираше соработка со ракометната академија на Металург и за таа цел организираше формирање…

Нови успеси на нашите млади музичари на државно ниво

На 22 и 23.04.2018 година во организација на музичките и балетските педагози на Македонија се одржа 56-тиот државен натпревар за учениците од основните музички училишта и студентите од факултетите за музичка…

Првомајски општински крос 2018

Во организација на Училишниот спорт од Крива Паланка, а под покровителство на градоначалникот на Општина Крива Паланка, г.Борјанчо Мицевски, на 30.04.2018 година со почеток во 10.00 часот, на Градскиот стадион…

Конкурс за доделување на признание за најуспешен просветен работник на територијата на oпштина Крива Паланка за учебна 2017/2018

Врз основа на член 61 од Статутот на Општина Крива Паланка (Сл.гласник на Општина Крива Паланка бр.8/10 и 8/2014), а во врска со Одлуката на Совет на Општина Крива Паланка…

Kреативна работилница во OOУ „Илинден“ за важноста на водата за здравјето

Околу шеесетина дечиња од четврто одделение од основното општинско училиште „Илинден“, Крива Паланка денес учествуваа на креативни работилници на кои учеа за важноста на редовното консумирање чиста вода и придобивките од…

Меѓународни успеси на кривопаланечките млади пијанисти

Во конкуренција на седумдесетина учесници од повеќе балкански држави, осумгодишниот Михаил Митовски од Крива Паланка го освои второто место во дисциплина соло-пијано на седмиот Меѓународен натпревар „VIVAPIANO“ што се одржа…

Камп за развој на лидерски вештини и кошаркарки-лидери

Осумдесетина млади кошаркарки од Кошаркарски клуб „Крива Паланка“ беа дел од дводневниот тренинг-камп за кошарка, каде специјалната гостинка, Едина Муса, професионална кошаркарка и репрезентативец на Македонија, работеше на развивање на…

КК „Шампион“ со успешен настап на Државното првенство во карате за деца од 10 до 13 години

На  31 март 2018 година  во спортаската сала „Јасмин“ во Кавадарци се одржа Државно првенство во карате за деца од 10 до 13 година во кати и борби. Карате клубот…

Кошаркарките од КК „Крива Паланка“ државни вицешампионки во кадетска конкуренција до 14 години

Младите кошаркарски надежи на КК „Крива Паланка“, девојчињата родени 2004/05 година викендов го освоија второто место на Државен турнир во кадетска конкуренција во организација на Македонска кошаркарска федерација. Турнирот се…

Големина на фонт
Контраст