logo

Новости

Прва награда за иновативни наставници

Подрачното општинско основно училиште „Илинден“ с.Конопница Крива Паланка во соработка со уште 4 основни училишта од Македонија ја освоија првата награда на Вториот државен конкурс Микрософт форум на иновативни наставници…

Учество на Втората кампања за Безбедност на интернет

Учениците од Подрачното основно општинско училиште „Илинден“ с. Конопница учествуваат на  Втората кампања за безбедност на децата на интернет, организирана од Microsoft во Македонија, во соработка со Британски совет и…

Ослободување од комуналии за нови вработувања

Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски, поведе иницијатива за целосно ослободување од давачките за комуналии за сите инвеститори што ќе изградат индустриски капацитети и ќе вработат повеќе од 25 лица.…

Поклонение во чест на Св.Теодор Тирон

На ден 13.03.2011 г. се одржа манифестацијата ,,Поклонение на Св.Теодор Тирон“ во дворот на истоимената црква во с.Конопница.На црковниот ритуал, оваа година учествуваа четири невести со нивните свекрви, облечени во…

Активности на Општината во делот на комуналното уредување

Во рамките на активностите за санирање на штети од поројни дождови кои во последно време ја зафатија нашата општина и причинија значителни штети на локалната патна мрежа, Одделението за изградба…

Писмо до Еврејската заедница

По повод отварањето на Меморијалниот центар  на холокаустот  на Евреите од Македонија, Градоначалникот Арсенчо Алексовски упати писмо до Еврејската заедница на Република Македонија во кое истакна „Убаво е да се…

Успешен настап на КК „Крива Паланка“

Третологашката екипа на кошаркарскиот клуб ,,Крива Паланка“ конечно заигра на домашен терен пред своја публика на 27.02.2011 одигрувајќи го натпреварот против  КК ,,Гемиџии“ од Велес. Како што се очекуваше, велешани…

Одржан семинар за земјоделци

На 8.03.2011 година во големата сала при општина Крива Паланка со почеток во 12 часот се одржа семинар за земјоделци на тема „Регистрирај го твоето земјиште – систем за идентификација…

Мониторинг на работата на Советот

Граѓанската асоцијација МОСТ, во периодот од февруари 2010 година, до јануари 2011 во општините Крива Паланка, Гостивар, Штип, Осломеј, Дебарца и Могила го спроведуваше проектот “Одговорна, транспарентна и кооперативна Локална…

СРЕЌЕН 8-ми МАРТ

Почитувани, На сите жени во општина Крива Паланка, им го честитам  Меѓународниот ден на жените 8-ми Март и им посакувам добро здравје, среќа, успех и поголемо вградување и учество во…

Големина на фонт
Контраст