Градоначалникот Митовски му посака успех на карате-репрезентативецот Теодор Павловски на престојното Европско првенство

Градоначалникот на Општина Крива Паланка, Сашко Митовски, денес оствари средба со новата спортска гордост на КриваПаланка, младиот каратист Теодор Павловски, кој вечерва патува на Европското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година во Ларнака, Кипар.

Младиот репрезентативец Теодор Павловски потекнува од карате клубот „Шампион“ и како што изјавија неговите тренери Жарко Ангеловски и Стевче Христовски, ова е прв официјален настап на Европско првенство за Павловски и тој ќе настапи во категорија +70 килограми.

– „Посакувам успешно и достојно претставување на општината и државата, како дел од репрезентацијата што од 3 до 5 февруари ќе ги брани боите на Северна Македонија во конкуренција на најдобрите млади карате-ѕвезди од цела Европа, изјави градоначалникот Митовски, истакнувајќи дека и тој и општината се гордеат со сите младите талентирани спортисти, кои се вистински амбасадори на градот и државата.

За таа цел, продолжуваме со континуираната поддршка на спортот, спортските клубови, како и младите таленти од Крива Паланка, за што за првпат со буџетот за 2023 година Општина издвои 2.600.000 денари. Дополнително, продолжуваме и со вложување во нова спортска инфраструктура, за нови и уште поголеми успеси во спортот и младите“, истакна градоначалникот Митовски

Големина на фонт
Контраст