logo

Новости

Еколошка акција во Крива Паланка

Еколошка акција за почист град се спроведува во Крива Паланка. За неполни два месеца се расчистени, уредени и обновени повеќе запуштени јавни објекти.

Посета на делегација од Крива Паланка на Вршац

Во петок 03.07.2009 година, Општина Вршац ја посети градоначалникот на Општина Крива Паланка со соработниците.

Бронзен медал за македонските пинпонгари

Пингпонгарите на Македонската репрезентација Кристијан Станојковски и Живко Апостоловски го освоија бронзениот медал на 17-то Балканско првенство во пинг-понг за млади, кое се одржа во Врњачка Бања. Станојковски и Апостоловски…

Отворен Општински услужен центар

Во Крива Паланка вчера беше пуштен во употреба Општински услужен центар, во кој граѓаните ќе може да поднесат барања за услуги и да добијат информации за надлежностите на општината. Беше…

Нова лична карта на градот

Стручни лица ќе изготвуваат проекти и нови урбанистички решенија, а преку доброволна основа , сопствени инвестиции, искуство и позиции, ќе го креираат планскиот и економски развој на општината.

Одбележете го своето постоење во својот роден крај

Почитувани!Градоначалникот на општина Крива Паланка Арсенчо Алексовски, Ве повикува на средба (состанок) на ден 14.06.2009 година во 14,00 часот на манастирот св.Јоаким Осоговски. На средбата се повикани сите архитекти и…

За првпат во Крива Паланка – Саем на книга

Во изложбениот салон на НУ Центар за култура Крива Паланка од 03 до 10 јуни за првпат ќе се одржи Саем на книгата.  На саемот ќе бидат изложени книги од …

Кривопаланчани победници на „Софра 2009“

Екипата од Крива Паланка, составена од Ивановски Тихомир и Драгица, Ивановски Славе и Моравка и Митовски Миле и Маре,  ги приготви највкусните јадења во рамките на традиционалната манифестација на кулинарски вештини…

Пингпонгарките на ППК„КРИВА ПАЛАНКА“ шампиони

Пингпонгарките од ППК„Крива Паланка“ од Крива Паланка, по завршување на вториот плеј оф, кој се одржа во нашиот град на 31 мај, станаа шампиони на Македонија во сениорска конкуренција.   Со…

Свечено отварање на Општинскиот Центар за Услуги

На 15.06.2009 г. свечено ќе биде отворен ОПШТИНСКИОТ ЦЕНТАР ЗА УСЛУГИ Проектот ОПШТИНСКИ ЦЕНТАР ЗА УСЛУГИ е финансиран од ЕУ, раководен од Европската агенција за реконструкција, имплементиран  од  Финиш консалтинг…