logo

Настани

Вежба на ТППЕ по повод Денот на пожарникарите

Денеска 20.05.2015 (среда), со почеток во 09.00 часот, по повод Денот на пожарникарите во училишниот двор при училиштето ООУ „Јоаким Крчовски“, Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) од Крива Паланка успешно спроведе…

Градоначалникот на Крива Паланка ги поздрави матурантите

Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски,  ги посети матурантите од општината кои го завршуваат средното образаование во Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“. Алексовски ги почести торта и им посака успех…

Во Крива Паланка одбележан Денот на Европа

Со низа свечености, музички и ликовни перформанси во Крива Паланка беше одбележан Денот на Европа, 9-ти  мај. Централната свеченост се одржа  на градскиот плоштад  каде преку повеќе креативни форми беа…

Покана за учество на манифестацијата „Рели Калин Камен“ 2015

Почитувани, Општина Крива Паланка и Здружението на граѓани  Авто мото клуб  „Офф Роад Осогово“ имаат чест да Ве поканат на седмата по ред спортска манифестација Рели „КАЛИН КАМЕН“ 2015. Релито …

Успешно одржан Општинскиот крос 2015

Денеска во организација на Училишниот спорт од Крива Паланка, а под покровителство на градоначалникот на Општина Крива Паланка, Арсенчо Алексовски се одржа шестиот по ред Општински крос 2015. На манифестацијата…

Се одржа празничната манифестацијата „Велигденска традиција“

На 13 април, на вториот ден Велигден, во дворот на локалната установа „Градски музеј“ се одржа празничната манифестација „Велигденска традиција“. – На Велигден се празнуваат животот и најрадосната вест за…

Покана за учество во манифестацијата „Велигденска традиција“

Градоначалникот Алексовски на класен час во ООУ „Илинден“

Денеска, 30.03.2015 (понеделник), градоначалникот на Општина Крива Паланка Арсенчо Алексовски присуствуваше на одделенскиот час со учениците од IX-2 при ООУ „Илинден“, Крива Паланка. Во рамки на проектот за меѓуетничка интеграција…

Градоначалникот Алексовски оствари работна средба со економско-трговски претставник од Шведската амбасада

Градоначалникот на општина Крива Паланка, г.Арсенчо Алексовски, во петок оствари работна средба со Билјана Џартова-Петровска, службеник за економска и трговска соработка од Амбасадата на Кралството Шведска во Република Македонија. Џартова-Петровска…

Вклучи се во акцијата – Часот на планетата земја

Час на планетата Земја претставува акција организирана од Светскиот фонд за природа (WWF) којa има еколошки карактер, односно преку симболично исклучување на осветлувањето во рок од еден час (последната сабота…

Големина на фонт
Контраст