logo

Настани

Честитки за пензионерките по повод претстојниот празник 8-ми Mарт

По повод претстојниот празник 8 Март, Денот на жената, градоначалникот на општина Крива Паланка, Арсенчо Алексовски, ги посети пензионерките од општината и им подари цвеќе. – Традиционално, веќе шеста година…

Поклонение на Свети Теодор Тирон 2015

Невестинското поклонение на Свети Теодор Тирон го доживеа своето шесто издание. Од година на година бројот на добронамерниците кои доаѓаат да ги поздрават учесничките на Невестинското поклонение е се поголем,…

26-то издание на фестивалот Гоце Фест

На ден 07.02.2015 година (сабота) во Центарот за култура во Крива Паланка со почеток во 19.00 часот ќе се одржи 26-то издание на фестивалот ГОЦЕ ФЕСТ. Фестивалот ќе биде посветен…

Во Крива Паланка прославен големиот христијански празник Богојавление – Водици

Во организација на Општина Крива Паланка и на Македонската Православна Црква, Епархија Кумановскo – oсоговска, беше одблежан големиот христијански празник Богојавление – Водици. Прославата започна со свечена литургија во црквата…

Доделени наградите за најубаво новогодишно украсен дом и деловен објект за 2014/2015

Денес во просториите на Општина Крива Паланка, по повод акцијата за доделување на награди за најубаво новогодишно украсен дом и најубаво новогодишно украсен деловен објект или дуќан, традиционално и оваа…

Кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад

Ноќта пред Христовото раѓање – Божиќ, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад. Со палење на коледарскиот оган се славеше љубовта, радоста и мирот меѓу луѓето со…

Новогодишно дефиле со Дедо Мраз

Почитувани граѓани, Со цел да ги израдуваме нашите најмлади сограѓани, Општина Крива Паланка организира пригодно новогодишно дефиле со Дедо Мраз низ градот. Новогодишното дефиле ќе започне на 31.12.2014 г. во…

Одбележан 3- ти Декември, Меѓународниот ден на лицата со инвалидитет

По повод 3 -ти Декември,  Меѓународниот  ден на лицата со инвалидност, Градоначалникот на општина Крива Паланка г.Арсенчо Алексовски организираше ручек во ресторан „Парк“ за штитениците од Одделението за дневен престој…

Одржана работилница за административните службеници

Вчера во просториите на Општина Крива Паланка се одржа Работилница за примена на Законот за вработени во јавниот сектор и Законот за административни службеници и систем на управување темелен на…

Се одржа манифестацијата „Паланечка компиријада 2014“

Во сабота на градскиот плоштад во Крива Паланка по вторпат се одржа манифестацијата  „Паланечка компиријада 2014“.  Манифестацијата ја отвори градоначалникот г.Арсенчо Алексовски, по што следуваше осветување со желба за поубав…

Големина на фонт
Контраст