logo

Настани

Кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад

Ноќта пред Христовото раѓање – Божиќ, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад. Со палење на коледарскиот оган се славеше љубовта, радоста и мирот меѓу луѓето со…

Новогодишно дефиле со Дедо Мраз

Почитувани граѓани, Со цел да ги израдуваме нашите најмлади сограѓани, Општина Крива Паланка организира пригодно новогодишно дефиле со Дедо Мраз низ градот. Новогодишното дефиле ќе започне на 31.12.2014 г. во…

Одбележан 3- ти Декември, Меѓународниот ден на лицата со инвалидитет

По повод 3 -ти Декември,  Меѓународниот  ден на лицата со инвалидност, Градоначалникот на општина Крива Паланка г.Арсенчо Алексовски организираше ручек во ресторан „Парк“ за штитениците од Одделението за дневен престој…

Одржана работилница за административните службеници

Вчера во просториите на Општина Крива Паланка се одржа Работилница за примена на Законот за вработени во јавниот сектор и Законот за административни службеници и систем на управување темелен на…

Се одржа манифестацијата „Паланечка компиријада 2014“

Во сабота на градскиот плоштад во Крива Паланка по вторпат се одржа манифестацијата  „Паланечка компиријада 2014“.  Манифестацијата ја отвори градоначалникот г.Арсенчо Алексовски, по што следуваше осветување со желба за поубав…

Паланечка компиријада 2014

Одбележан 11 Октомври – Денот на востанието на македонскиот народ

Во чест на 11 Октомври, Денот на востанието на македонскиот народ, делегација од Општина Крива Паланка предводена од градоначалникот Арсенчо Алексовски положи свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци пред…

Крива Паланка ја одбележа 70-годишнината од ослободувањето

Денот на ослободувањето на Крива Паланка, кој оваа година се празнува по 70-пат, беше одбележан со повеќе свечености на кои присуствуваа голем број гости од општината како и претставници на…

Во Крива Паланка одбележан Денот на независноста

Во Крива Паланка одбележан Денот на Европа

Големина на фонт
Контраст