logo

Образование и спорт

Светски ден за подигање на свеста за аутизмот – Го обоивме небото во сино

Наставниците и учениците од подрачните училишта во селата Огут и Нерав, за прв пат го одбележаа Светскиот ден за подигање на свеста за аутизмот, под мотото „Аутизмот не е попреченост,…

ООУ „Јоаким Крчовски“ со ознака за е-Твининг училиште

Училиштето „Јоаким Крчовски“ Крива Паланка активно е вклучено во е-Твининг платформата веќе десет години. Наставниците активно работат на е-Твининг проекти и се добитници на повеќе е-Твининг награди. Училиштето оваа година…

Кривопаланечките пингпонгари најуспешни на државното првенство во пинг – понг

На 23 март во Крива Паланка се оддржа државното првенство во пинг – понг за играчи до 18 години. Натпреварите се играа во салата на ООУ Јоаким Крчовски – Партизан,…

Второ место за тимот од СОУ „Ѓорче Петров“ на натпреварот RoboMac Junior

Ученикот Андреј Цветковски од IV6 паралелка, електротехничка струка, заедно со неговиот тим го освои второто место на натпреварот RoboMac Junior нa кој учествуваа 40 средношколци од цела Македонија. Натпреварот се…

Денот на пролетта и екологијата одбележан во Крива Паланка

Денот на еколошката акција на младите, Денот на пролетта 21-ви март, наставен ден кој со посебна програма и со бројни активности се одбележа во основните и средното училиште во Крива…

Одбележување на Меѓународниот ден на Франкофонијата

Младите франкофони од ООУ „Јоаким Крчовски”, СОУ „Ѓорче Петров” и ООУ „Илинден” од Крива Паланка  со нивните професорки по француски јазик, Ве покануваат заедно да го прославиме месецот на Франкофонијата и Меѓународниот…

Златен медал за Вукашин Јовановиќ на „Никон Опен 2019“

Изминатиот викенд Карате клубот „Шампион“ од Крива Паланка настапи на силниот меѓународен карате турнир „Никон Опен  2019“ кој се одржа во Софија, Република Бугарија. На турнирот земаа учество  над 1…

Меѓународни успеси на КК „Шампион“ од Крива Паланка

Изминатиот викенд каратистите од Карате клубот „Шампион“ од Крива Паланка настапија на два исклучително силни меѓународни карате турнири. Првиот „Фунакоши Гичин Опен 2019“ се одржа во Скопје со учество од…

Пингпонгарите од Крива Паланка најуспешни на сениорското државно првенство

На годинашното, 27. државно првенство за сениори во пинг-понг што се одржа викендов во Скопје, титулата државен првак и во женска и во машка конкуренција им припаднаа на кривопаланечките пинг-понг…

Прволигашките спортски екипи од Крива Паланка ослободени од плаќање за користење на спортската сала „Бранители 2001“

– Сите екипи од спортските клубови од општина Крива Паланка кои се натпреваруваат во националните прволигашки првенства се ослободуваат од плаќање надомест за користење на спортската сала „Бранители 2001“ при одигрување…

Големина на фонт
Контраст