logo

Образование и спорт

Наставници од ООУ „Јоаким Крчовски” во посета на основно училиште во Шедлице, Полска

Во рамките на проектот „Иднина” од Еразмус + програмата, тројца наставници од ООУ „Јоаким Крчовски” беа во посета на основно училиште број 5 од Шедлице, Полска од 20 до 24…

Градоначалникот Мицевски приреди прием во чест на успесите на музичкиот оркестар при ООУ Јоаким Крчовски

Во чест на многубројните успеси, награди, признанија и пехари на младите музичари од училишниот оркестар при ООУ Јоаким Крчовски, градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски денес приреди прием во…

Бронзен медал за Вукашин Јовановиќ на Балканското првенство во карате

Изминатиот викенд во Бања Лука, Република Босна и Херцеговина се одржа Балканското првенство во карате за деца од 10 до 13 години. Во составот на Државната репрезентација од Карате клубот…

Прием за младите спортистки од Крива Паланка – државните прваци во кошарка

Денес градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски приреди прием  во чест на државните прваци од женската екипа на Кошаркарскиот клуб „Крива Паланка“ во конкуренција до 14 години, како и за…

Кривопаланечките пингпонгари обезбедија учество во првата македонска пинг-понг лига

По победата над екипата на пингпонгарски клуб „Студент” од Скопје, кривопаланечките пингпонгари обезбедија учество во првата македонска пинг-понг лига за следната натпреварувачка сезона. -Екипата на пингпонгарски клуб „Крива Паланка 2007″…

Одбележан патронот на кривопаланечката градинка „Детелинка“

Со свечена програма под мотото „Светот е поубав низ детските очи” во Крива Паланка беше одбележан патрониот празник на општинската јавна установа – детска градинка „Детелинка”. Пред преполната сала во…

Кошаркарките од Крива Паланка државни прваци до 14 години

Женската екипа на Кошаркарскиот клуб „Крива Паланка” е државен првак во конкуренција до 14 години. Титулата ја освои откако по апсолутната доминација во текот на целата сезона на вчерашниот финален…

Прогласени најдобрите просветни работници и ученици на генерација во Крива Паланка

Во салата на НУ Центар за култура во Крива Паланка, синоќа се одржа свечена академија по повод 24 Mај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. На свечената академија…

Екипата од ООУ „Јоаким Крчовски” е државен првак во кошарка

Екипата од основно општинско училиште „Јоаким Крчовски”, Крива Паланка е државен првак во кошарка по завршувањето на спортската училишна лига која беше заокружена на вчерашното Државно првенство во кошарка за…

Градоначалникот Мицевски ја поздрави 55-та генерација матуранти

Градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски заедно со претставници на општинската администрација,  денес им ја честиташе матутрата на 55-та генерација матуранти од Средното општинско училиште ,,Ѓорче Петров“. Во своето…

Големина на фонт
Контраст