logo

Новости

Ранг листа на доставените пријави на јавниот повик за финансирање на проектни активности на здруженија и фондации со седиште во Општина Крива Паланка

Врз основа на Правилник за определување на критериуми за доделување на финансиска помош на здруженија и фондации од буџетот на Општина Крива Паланка и врз основа на Јавниот повик за…

Повторно се активира свлечиштето на патот кон манастирот Свети Јоаким Осоговски

Почитувани, На локалниот пат кон манастирот Свети Јоаким Осоговски  (на старата траса) на околу 100-150 метри од самиот манастир, повторно се активираше свлечиште од поголеми размери  кое го отежнува нормалното…

Утврдени приоритетите на Локален совет за превенција на Крива Паланка

Одредување на приоритети за работа, креирање комплетен план на активности за безбедност и сигурност во локалната заедница беа главни поенти на денешната, прва седница на Локалне совет за превенција во…

Отворен повик за апликации за волонтер за 2018 година

Почитувани, Ве информираме дека Мировен корпус има отворен повик за апликации за волонтер за 2018 година. Повикот е отворен за сите основни и средни училишта, општини, граѓански здруженија и центри…

Општина Крива Паланка организира „Првоаприлска шега“

По повод  Денот на шегата,  Општина Крива Паланка во соработка со ООУ „Јоаким Крчовски“, ООУ „Илинден“ и ОЈУДГ „Детелинка“, организира настан „Првоаприлска шега“.  Настанот ќе се одржи на 1.04.2018 (недела)…

Кошаркарките од КК „Крива Паланка“ државни вицешампионки во кадетска конкуренција до 14 години

Младите кошаркарски надежи на КК „Крива Паланка“, девојчињата родени 2004/05 година викендов го освоија второто место на Државен турнир во кадетска конкуренција во организација на Македонска кошаркарска федерација. Турнирот се…

Собраниска делегација на средба со градоначалникот Мицевски

На пат во официјална посета на Парламентот на Република Бугарија, делегацијата  од  Собранието на Република Македонија за соработка со Република Бугарија  вчера оствари работна средба со градоначалникот на општина Крива…

Јавна благодарност до учесниците во еколошката акција „Почиста животна средина за подобра иднина“

Градоначалникот на Општина Крива Паланка  Борјанчо Мицевски јавно им се заблагодарува на сите учесници во еколшката акција „Почиста животна средина  за подобра иднина“ која се одржа во саботата на 17…

Градоначалникот Мицевски на Форум за градоначалници

Во организација на Мировниот корпус и на Министерството за локална самоуправа на 14.03.2018 во Скопје се одржа Форум со градоначалниците на кој беа презентирани искуства на волонтери од САД кои…

Вукашин Јовановиќ со златен медал од „Никон опен“

Карате клубот „Шампион“ од Крива Паланка учествуваше на Меѓународниот турнир „Никон опен“ во Софија, Бугарија,  на кој земаа учество 16 земји со над 1100 натпреварувачи. КК „Шампион“ учествуваше со  6…

Големина на фонт
Контраст