logo

Новости

Делегација од општина Крива Паланка во официјална посета на општина Витина

Делегација од општина Крива Паланка, предводена од градоначалникот Мицевски, во периодот од 24 до 25 јануари оствари официјална посета на општина Витина по повод отпочнувањето на реализацијата на проектот „Туризам…

Оддржана работилница за методологија за распределба на буџет за граѓански организации

Центарот за одржлив развој „Алка“ од Скопје во соработка со општина Крива Паланка и невладиниот сектор од општината, денес  ја  оддржа првата работилница за развивање методологија за распределба на средства…

Претставници на бугарската медиумска компанија Globus Media Group во посета на општина Крива Паланка

Во текот на вчерашниот ден градоначалникот Борјанчо Мицевски  оствари средба со претставници на една од најреномираните и најбараните продуцентски компании, бугарскиот конзорциум Globus Media Group. На средбата со независната медиумска…

Дневен ред на 7-та седница на Советот на Општина Крива Паланка

Врз основа на член 37, точка 1 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на РМ“ бр. 5/02) и член 3 од Деловникот на Советот на Општина Крива Паланка, Ве…

Доделени наградите за најубаво украсен семеен дом и деловен објект

Согласно објавениот конкурс на Општина Крива Паланка за избор на најубаво новогодишно и божиќно празнично украсување за 2018 година, Комисијата формирана од страна на градоначалникот изврши избор на најдобрите и најкреативните учесници…

Активности на терен по проектот „Грижа за стари лица“ и во зимски услови

Проектот „Грижа за стари лица“ произлезен од Програмата за oпштинско корисна работа која е подржана од УНДП-Програма  за развој на  Обединетите нации, МТСП, АВРМ и носителот на проектот Општина Крива…

Директорот на Турскиот институт „Јунус Емре“ во посета на Крива Паланка

Денес во официјална посета на oпштина Крива Паланка  беше директорот на  Турскиот институт „Јунус Емре“,  д-р Шемсеттин Шеќер. Во рамки на посетата се одржа работен состанок со градоначалникот Борјанчо Мицевски на…

Наставникот Добри Јовевски еден од финалистите за „365 Challenge“

На натпревар што го организираше Microsoft  Македонија наставникот Добри Јовевски од Општинското основно училите „Илинден“  Крива Паланка влезе во  10-те финалисти за „365 Challenge“. Предизвикот беше подготвен со цел да…

Градоначалникот го најави повикот за доделување финансии од Општината на здруженијата и спортските клубови

Во текот на вчерашниот ден, на иницијатива на градоначалникот Борјанчо Мицевски се одржа работен состанок со претставниците на спортските клубови, невладините организации и граѓанските здруженија од општината. На  состанокот  стана…

Прослава на големиот христијански празник Богојавление – Водици

Почитувани сограѓани, На ден 19.01.2018 (петок) од 10.00 часот во организација на Општина Крива Паланка и на Македонската Православна Црква, Кумановско-осоговска епархија ќе се одбeлежи големиот христијански празник  Богојавление –…

Големина на фонт
Контраст