logo

Новости

Прием за учесниците на 14. Меѓународен фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Претставници на фолклорнитe ансамбли и друштва-учесници на 14-тиот Меѓународен фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка беа гости на градоначалникот Борјанчо Мицевски, кој организираше прием на делегациите во неговиот…

Честитка до градоначалникот на Перечин по повод Денот на независноста на Украина

По повод 24. Август, Денот на независноста на Украина, градоначалникот Мицевски упати честитка до градоначалникот на  збратимениот град Перечин во Украина,   г. Иван Погорељук. -Во мое име и во име…

Концерт на Јелена Томашевиќ во Крива Паланка

Познатата српската пејачка Јелена Томашевиќ во понеделник ќе одржи концерт во Крива Паланка. Концертот е закажан за 21 часот, а ќе се одржи на Градскиот плоштад.  Јелена гостува по  повод…

Се поставуваат нови автобуски постојки во општина Крива Паланка

Општина Крива Паланка интензивно работи на подобрување на урбаната слика на општината. Од пред неколку дена се поставени првите автобуски постојки, а во следниот период ќе се продолжи кон с.Мождивњак,…

Прес конференција за претстојните културни настани во Општина Крива Паланка

Денес во просториите на ЛУ Градски музеј, градоначалникот на Општина Крива Паланка Борјанчо Мицевски, заедно со претставници на организациониот одбор на рок фестивалот „Џој Фест 2018“, оддржаа прес конференција на…

Асфалтирана улицата „8-ми Октомври“

Општина Крива Паланка во изминативе денови реализира уште еден голем инфраструктурен зафат oд аспект на задржување на континуитетот во реализација на зацртаните програми за подобрување на патната инфраструктура на територијата…

Заврши 14-та отворена фудбалска школа „Open Fun Football Schools“

Во периодот од 17-21 август на Градскиот стадион во Крива Паланка се организираше 14-та отворена фудбалска школа „Open Fun Football Schools“. Под покровителство на Општина Крива Паланка, 180 дечиња на…

Посебен сообраќаен режим за претстојните културни настани

Почитувани, Ве информираме дека во периодот од 24 до 28 август 2018 година, поради претстојните културни настани во рамки на манифестацијата „Кривопаланечко културно лето“, ќе има посебен сообраќаен режим во…

Ученици од ООУ „Јоаким Крчовски” на еко-камп во Вршац, Р.Србија

Ученици од ООУ „Јоаким Крчовски”- Крива Паланка  се наоѓаат на ЕКО-камп „Вршачки брег 2018″ во Вршац – Република Србија. Организатор на кампот е  друштвото „Покрет горана Србије“ под  покровителство на …

Меѓународен франкофонски камп во Тирана, Албанија

Во периодот од 20-27 август 2018 година, во Тирана, Албанија, ќе се одржи петтиот меѓународен франкофонски камп чиј покровител е Меѓународната организација на Франкофонијата. Реализацијата на овогодинешниот франкофонски камп е…

Големина на фонт
Контраст