logo

Новости

Јавен повик за доставување на иницијативи за изработка на урбанистички планови на територијата на општината Крива Паланка за трет квартал 2018 година

Врз основа на член 21 од Законот за просторно и урбанистичко планирање („Сл.весник на РМ“ бр.199/14; 44/15; 193/15; 31/16; 163/16 и 64/18) Градоначалникот на Општина Крива Паланка ги известува правните…

Благојa Чоревски лауреат на Театарскиот фестивал Свети Јоаким Осоговски

Истакнатиот македонски актер Благојa Чоревски е годинашен добитник на единствената награда на Mеѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“, што јубилејно по десетти пат ќе се одржи од 14 до 22…

Обука за менаџмент и онлајн туризам во Крива Паланка

Денес во општина Крива Паланка се оддржа обука за „Менаџмент и онлајн туризам“, како дел од активностите на проектот Туризам без граници, кој е финансиран преку ИПА програмата за прекугранична…

Јелена Томашевиќ одржа концерт во Крива Паланка

Пред преполниот плоштад во центарот на Крива Паланка, во понеделник одржа концерт познатата српска поп-пејачка, Јелена Томашевиќ. На концертот кој започна со настапот на „Тајфата“ и Димитар Андоновски, присуствуваа неколку илјади…

Премиерот Зоран Заев ја посети општина Крива Паланка во рамки на прославата на Успение на Пресвета Богородица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со претставници на Владата на Р.Македонија, присуствуваше на прославата на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица  кој традиционално и масовно се…

Честитки по повод големиот празник Успение на Пресвета Богородица

Градоначалникот на oпштина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, упати честитка до сите верници од православна вероисповед, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица. Тој во свое лично име и…

Делегација од општина Крива Паланка во посета на Млава, Полска

На покана  од  градоначалникот Славомир Ковалевски, делегација од  општина Крива Паланка, предводена од претседателката на Совет Изабела Павловска, оствари официјална посета на збратимената општина Млава во Полска. Посетата беше по…

Се одржа седмото издание на музичкиот фестивал „Џој фест“

Неколку илјади љубители на рок музиката од Крива Паланка го проследија овогодинешното седмо издание на рок фестивалот „Џој фест“ 2018. На фестивалот гостуваше познатиот  балкански  бенд  „Рибја Чорба“, а покрај…

Заврши овогодинешното издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Заврши овогодинешното 14-то издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ Крива Паланка. На трите фестивалски вечери учествуваа фолклорни ансамбли од Турција, Србија, Бугарија, Северен Кипар и Македонија, кои на…

Промовирана книгата „Историја на спортот во Крива Паланка 1912-2018“

„Историја на спортот во Крива Паланка 1912-2018“ од д-р Јордан Михајловски е новата спортска монографија на Крива Паланка која  беше промовирана во сабота во спортската сала „Партизан“ на основно училиште Јоаким Крчовски.…

Големина на фонт
Контраст