logo

Новости

Поставени табли за забрането фрлање на отпад

Како дел од заложбите за справување со недозволеното одлагање на отпад на јавни површини и во природата, Општината Крива Паланка постави над триесетина  табли за забрането фрлање на отпад  на…

Тековни градежни активности во општина Крива Паланка

Продолжуваат градежните активности кои Општина Крива Паланка ги реализира преку Одделението за изградба и oдржување на комунална инфраструктура на повеќе локации во градот. Во претходните неколку денови изведени се припреми…

Листа на сумирани резултати по јавниот повик за користење средства од буџетот на Општина Крива Паланка за 2019 година, наменети за финансирање на проектни активности на здруженија и фондации со седиште во општина Крива Паланка

Врз основа на Правилник за определување на критериуми за доделување на финансиска помош на здруженија и фондации од буџетот на Општина Крива Паланка и врз основа на Јавниот повик за…

Еколошка акција на улицата „8- ми Октомври“ и дел од с.Дурачка Река

Успешно  e реализирана и последната реонска  еколошка акција „Општина  без смет  за поубав свет“ овој пат на улицата „8-ми Октомври“ и дел од руралната населба „Дурачка Река“. Во акцијата се…

Кошаркарките од Крива Паланка државни прваци до 14 години

Женската екипа на Кошаркарскиот клуб „Крива Паланка” е државен првак во конкуренција до 14 години. Титулата ја освои откако по апсолутната доминација во текот на целата сезона на вчерашниот финален…

Отворена е изложба на фотографии „По трагите на Св.Кирил и Методиј“

Во рамки на одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј, во НУ Центар за култура Крива Паланка, отворена е изложба на фотографии „По трагите на Св.Кирил и…

Прогласени најдобрите просветни работници и ученици на генерација во Крива Паланка

Во салата на НУ Центар за култура во Крива Паланка, синоќа се одржа свечена академија по повод 24 Mај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. На свечената академија…

Општина Крива Паланка на свечен начин ја одбележа 205-годишнината од делото на Јоаким Крчовски

Општина Крива Паланка, ЛУ Градски музеј и МПЦ Кумановско-осоговска епархија, за прв пат во современата македонска историја, денес го отпочнаа годишното чествување на Јоаким Крчовски-истакнатиот просветител и духовник од нашата…

Во НУ Центар за култура Крива Паланка премиера на „Украдениот дневник“

Во изведба на членовите на детското-драмско студио на Националната установа Центар за култура Крива Паланка  премиерно беше изведена театарската претстава за деца „Украдениот дневник”. Текстот и режијата на претставата се на менторот…

Дневен ред на 23-та седница на Советот на Општина Крива Паланка

Врз основа на член 39, точка 1 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на РМ“ бр. 5/02) и член 65 и 67 од Деловникот на Советот на Општина Крива…

Големина на фонт
Контраст