logo

Новости

Неделен билтен

Неделен билтен 01.12.2014 – 31.12.2014 Неделен билтен 01.11.2014 – 30.11.2014 Неделен билтен 14.10.2014 – 31.10.2014 Неделен билтен 01.09.2014 -13.10.2014 Неделен билтен 01.09.2014 – 26.09.2014 Неделен билтен -Театарски фестивал „Свети Јоаким…

Училишното звонче зазвони

На првиот училишен ден од учебната 2010/2011 година Крива Паланка по традиција ја исполни џагор и раздвиженост. Разделбата со родителите и првата средба со  училишните клупи ги исполнија училиштат со…

Крива Паланка го прослави општинскиот празник „Свети Јоаким Осоговски“

Околу 40 000 верници од земјава и од странство, викендов се собраа во манастирскиот комплекс „Свети Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка, во чест на патрониот празник на Осоговскиот светец, кој…

Ќе се гради споменик за дипломатот Крстевски

Советот на Општина Крива Паланка ја прифати иницијативата на група граѓани за изградба на спомен-обележје на дипломатот Миле Крстевски, кој загина во авионската несреќа заедно со претседателот Борис Трајковски во…

Започна санација на свлечиштето во населбата Илинден

По извршениот избор на изведувач на работите, фирмата  Имако од Гостивар  и по   разрешување на имотно правните работи  се отпочне со изградба на објектот за санација на земјиште во насебата…

Амбасадорот на Израел во посета општина Крива Паланка

Градоначалникот Арсенчо Алексовски имаше работна средба со амбасадорот на Израел во Босна, Албанија и Македонија, неговата екселенција Давид Кохен.

Интернационален фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Општина Крива Паланка во соработка со Центарот за култура Крива Паланка, по шести пат организира Интернационален фолклорен фестивал ,,Свети Јоаким Осоговски“.

Open fun football schools во Крива Паланка

На ден 23.08.2010 г. градоначалникот Арсенчо Алексовски го означи почетокот на спортско рекреативната манифестација Open fun football schools. Оваа манифестација  се одржува по седми пат под покровителство на  Градоначалникот и…

Меѓународен театарски фестивал

Општина Крива Паланка во соработка со Националната Установа за Култура и манастирот Св. Јоаким Осоговски, во рамките на своите програмски определби за промоција на потенцијали преку развој на културата, организира…

Повторна изведба на „Децата на сонцето“

Почитувани, Поради огромниот интерес за претставата „Децата на сонцето“,Општина Крива Паланка и Центарот за култура  ќе организираат  повторна претстава која ќе се одржи во сабота на 21.08 2010г. со почеток…

Големина на фонт
Контраст