logo

Новости

Одржана јавна презентација

Вчера со почеток во 10 часот во просториите на Општина Крива Паланка се одржа јавна презентација на Извештајот за стратегиска  оцена на животна средина за Детален урбанистички план за дел…

Крива Паланка на „Скопје травел маркет 2011“

Во организација на групацијата ЕРА –Скопски саем, од денес до 29 април ќе се одржи Првиот меѓународен саем за туризам „Скопје травел маркет 2011“. Оваа саемска манифестација на едно место…

Првомајски крос

На ден 29.04.2011 година на ул.Св.Јоаким Осоговски, Општина Крива Паланка во соработка со основните и средното училиште организира Крос натпревар за ученици од 10 годишна возраст до  18 годишна возраст.…

Велигденски културен бран 2011

Во чест на големиот христијански празник Велигден вчера во Националната установа – Центар за култура во Крива Паланка започна  манифестацијата „Велигденски културен бран 2011 година“ . На првот ден од…

Двегодишно работење на Градоначалникот

На седницата на Совет што се одржа на 15.04.2011 година, Градоначалникот на општина Крива Паланка, г.Арсенчо Алексовски, им се обрати на советниците и на присутните. „Дозволете ми како градоначалник да…

Оддржана работилница за родители

Во рамките на проектот „Симултно јакнење на општинските капацитети и граѓанскиот удел во функција на поквалитетна кооперативност” се оддржа работилница за родители на тема „Права на лицата со посебни потреби…

Јавен повик за ангажирање на градежна механизација

Согласно Одлуката  на  Владата  на Република Македонија  за отстапување  на дизел гориво  Еуродизел  БС  од стоковите резерви  на Општина Крива Паланка  бр.51-1402/25 од 22 март 2011  година  (Службен весник на…

Крива Паланка дел од проектот „Ресурси за одговорно, транспарентно и отчетно работење“

Зголемување на степенот на транаспарентно, отчетно и одговорно работење на единиците на локалната самоуправа (ЕЛС) преку градење на капацитетите на општинската администрација, креирање и негување етички норми на однесување за…

Станојковски трет на Стига купот

Пингпонгарот Кристијан Станојковски од Крива Паланка го освои високото  трето место  на  реномираното “Отворено првенство на Нов Белград-Стига куп” во силна конкуренција на  најдобрите јуниори од Србија, Унгарија, Црна Гора,…

Победа на гостински терен

Кривопаланчани викендов го играа 16 коло од 3 лига мажи, гостувајќи кај КК „ПРОФИ-БАСКЕТ“ од Скопје. Отидоа, изиграа  и победија. Доминацијата на гостите под кошот беше главниот адут на тренерот,…

Големина на фонт
Контраст