logo

Новости

Обука за менаџмент и онлајн туризам во Крива Паланка

Денес во општина Крива Паланка се оддржа обука за „Менаџмент и онлајн туризам“, како дел од активностите на проектот Туризам без граници, кој е финансиран преку ИПА програмата за прекугранична…

Јелена Томашевиќ одржа концерт во Крива Паланка

Пред преполниот плоштад во центарот на Крива Паланка, во понеделник одржа концерт познатата српска поп-пејачка, Јелена Томашевиќ. На концертот кој започна со настапот на „Тајфата“ и Димитар Андоновски, присуствуваа неколку илјади…

Премиерот Зоран Заев ја посети општина Крива Паланка во рамки на прославата на Успение на Пресвета Богородица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со претставници на Владата на Р.Македонија, присуствуваше на прославата на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица  кој традиционално и масовно се…

Честитки по повод големиот празник Успение на Пресвета Богородица

Градоначалникот на oпштина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, упати честитка до сите верници од православна вероисповед, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица. Тој во свое лично име и…

Делегација од општина Крива Паланка во посета на Млава, Полска

На покана  од  градоначалникот Славомир Ковалевски, делегација од  општина Крива Паланка, предводена од претседателката на Совет Изабела Павловска, оствари официјална посета на збратимената општина Млава во Полска. Посетата беше по…

Се одржа седмото издание на музичкиот фестивал „Џој фест“

Неколку илјади љубители на рок музиката од Крива Паланка го проследија овогодинешното седмо издание на рок фестивалот „Џој фест“ 2018. На фестивалот гостуваше познатиот  балкански  бенд  „Рибја Чорба“, а покрај…

Заврши овогодинешното издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Заврши овогодинешното 14-то издание на Меѓународниот фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ Крива Паланка. На трите фестивалски вечери учествуваа фолклорни ансамбли од Турција, Србија, Бугарија, Северен Кипар и Македонија, кои на…

Промовирана книгата „Историја на спортот во Крива Паланка 1912-2018“

„Историја на спортот во Крива Паланка 1912-2018“ од д-р Јордан Михајловски е новата спортска монографија на Крива Паланка која  беше промовирана во сабота во спортската сала „Партизан“ на основно училиште Јоаким Крчовски.…

Прием за учесниците на 14. Меѓународен фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Претставници на фолклорнитe ансамбли и друштва-учесници на 14-тиот Меѓународен фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка беа гости на градоначалникот Борјанчо Мицевски, кој организираше прием на делегациите во неговиот…

Честитка до градоначалникот на Перечин по повод Денот на независноста на Украина

По повод 24. Август, Денот на независноста на Украина, градоначалникот Мицевски упати честитка до градоначалникот на  збратимениот град Перечин во Украина,   г. Иван Погорељук. -Во мое име и во име…

Големина на фонт
Контраст