logo

Новости

Музички фестивал „JOY FEST“ 2018

Балканските рок легенди „Рибља чорба“ ќе бидат главни гости на традиционалниот рок фестивал „Џој Фест 2018“ кој ќе се одржи на 25 август на градскиот плоштад во Крива Паланка. Како предбенд,…

XIV Интернационален фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

На 24 август (петок) започнува Меѓународниот фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“. На 14-то фестивалско издание, кое ќе трае три дена,  ќе настапат фолклорни ансамбли од Турција,  Србија, Северен Кипар, Бугарија…

Апел од Општина Крива Паланка за запирање на уништувањето на јавниот имот

Се известуваат граѓаните на Општина Крива Паланка дека во изминатиов период  забележана е појава на вандализми и неприкладно однесување при што е предизвикано оштетување или уништување на јавните добра и…

Продолжен рокот за вклучување во Програмата за општинско – корисна работа

Рокот за пријавување за вклучување во Програмата за општинско – корисна работа е продолжен до 17 август 2018 година.

Делегација од општина Крива Паланка во посета на Лугож во Романија

Делегација од општина Крива Паланка предводена од градоначалникот Мицевски во периодот од 14 до 16 август 2018 г. е во посета на збратимениот град Лугож во Романија. Посетата е на…

Проекција на турскиот филм „Дрвото Чинар“

Проекција на турскиот филм „Дрвото Чинар“ на 17 август 2018 г. со почеток во 20:00 часот на плоштадот „Карпошово востание“.

Open Fun Football Schools во Крива Паланка

Спортско забавната манифестација Open Fun Football Schools ќе се оддржи под покровителство на  градоначалникот на Општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски и Советот на општината, а во соработка со отворените канцеларии…

Поставени три слободни „Ви-фи“ зони во општина Крива Паланка

Општина Крива Паланка постави три слободни „ви-фи“ зони  лоцирани на централниот градски плоштад, плоштадот „Карпошово востание“ пред зградата на Општината и спортската сала „Бранители 2001“. Бесплатниот интернет е достапен како за жителите,…

Објавен е огласот за вклучување во Програмата за општинско – корисна работа

Општина Крива Паланка оваа година по трет пат ќе учествува во Програмата за  општинско корисна работа во проектот под наслов „Цело е кога има се“. Проектот е подржан и финансиран  од…

Покана за изложба и рок концерт „Art&Music“

Покана за изложба на Сандра Котевска и рок концерт на „Игуана Бенд“ во ЛУ Градски музеј на 11.08.2018 година со почеток во 20 часот.

Големина на фонт
Контраст