logo

Новости

Општина Крива Паланка започна со чистење на одводните канали

Општината Крива Паланка во текот на изминатите две недели спроведе низа на активности во делот на ставање во функција на објектите за одведување на атмосферски води пред претстонјите пролетни дождови.…

Покана за третата форумска сесија од регионалниот форум во заедницата

Граѓаните одлучуваат „РЕГИОНАЛЕН ФОРУМ ВО ЗАЕДНИЦАТА“ 3-та Форумска сесија 13.03.2019 г. (среда) во 12 часот ресторан ,,Грација,, населба Карпош, во Куманово   Почитувани  граѓани, Североисточниот плански регион (СИПР) има чест…

Донација за Здружението на пeнзионери од Крива Паланка

Општина Крива Паланка во соработка со фирмата „Ледер“ од Кочани,  денес донираше околу шеесетина столчиња на Здружeнието на пензионери од Крива Паланка. Ова е само дел од инвентарот кој е…

Меѓународни успеси на КК „Шампион“ од Крива Паланка

Изминатиот викенд каратистите од Карате клубот „Шампион“ од Крива Паланка настапија на два исклучително силни меѓународни карате турнири. Првиот „Фунакоши Гичин Опен 2019“ се одржа во Скопје со учество од…

Во Крива Паланка настан „Повлечи потег-почитувај ја жената во сообраќајот”

Со цвеќе и честитки со пораки за безбедно возење и учество во сообраќајот, сообраќајната полиција во соработка со општинскиот Црвен крст од Крива Паланка симболично им го честиташе празникот на…

Дневен ред на 21-та седница на Советот на Општина Крива Паланка

Врз основа на член 39, точка 1 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на РМ“ бр. 5/02) и член 65 и 67  од Деловникот на Советот на Општина Крива…

Заврши изградбата на примарната водоводна мрежа за жителите во с. Луке

Во текот на вчерашниот ден, од страна на фирмата за надзор на градежните активности,  извршена е контрола на трасата за примарната водоводна мрежа во с. Луке и извршен е технички…

Честитки од градоначалникот Мицевски за пензионерките по повод 8-ми Март

По повод претстојниот празник 8-ми Март, Меѓународниот ден на жената, градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски ги посети пензионерките, и им го честиташе претстојниот празник со желби за добро…

Пингпонгарите од Крива Паланка најуспешни на сениорското државно првенство

На годинашното, 27. државно првенство за сениори во пинг-понг што се одржа викендов во Скопје, титулата државен првак и во женска и во машка конкуренција им припаднаа на кривопаланечките пинг-понг…

Втора форумска сесија за проекти во Североисточниот плански регион

Во организација  на Центарот за развој на  североисточниот плански регион, на 1 март во Куманово,  се одржа втората  форумска сесија, во рамки на  програмата „Регионални форуми во заедницата“ . Североисточниот…

Големина на фонт
Контраст