logo

Новости

Отворена е изложба на фотографии „По трагите на Св.Кирил и Методиј“

Во рамки на одбележувањето на Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј, во НУ Центар за култура Крива Паланка, отворена е изложба на фотографии „По трагите на Св.Кирил и…

Прогласени најдобрите просветни работници и ученици на генерација во Крива Паланка

Во салата на НУ Центар за култура во Крива Паланка, синоќа се одржа свечена академија по повод 24 Mај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. На свечената академија…

Општина Крива Паланка на свечен начин ја одбележа 205-годишнината од делото на Јоаким Крчовски

Општина Крива Паланка, ЛУ Градски музеј и МПЦ Кумановско-осоговска епархија, за прв пат во современата македонска историја, денес го отпочнаа годишното чествување на Јоаким Крчовски-истакнатиот просветител и духовник од нашата…

Во НУ Центар за култура Крива Паланка премиера на „Украдениот дневник“

Во изведба на членовите на детското-драмско студио на Националната установа Центар за култура Крива Паланка  премиерно беше изведена театарската претстава за деца „Украдениот дневник”. Текстот и режијата на претставата се на менторот…

Дневен ред на 23-та седница на Советот на Општина Крива Паланка

Врз основа на член 39, точка 1 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на РМ“ бр. 5/02) и член 65 и 67 од Деловникот на Советот на Општина Крива…

Во Крива Паланка се оддржа настан за партиципативно буџетирање во општините

Денес во општина Крива Паланка се оддржа јавен настан на тема ,,Париципативно буџетирање во општините“, како дел од проектот ,,Мои пари, моја одговорност-Партиципативно буџетирање во општините во Македонија”, подрржан од…

Во Крива Паланка се реализираше настан со тема „Работи и заработувај од дома“

Во општина Крива Паланка се реализираше настан на тема „Работи и заработувај од дома”, на кој беа презентирани можности на креативни професии и можности за работа од дома, Upwork- платформата…

Екипата од ООУ „Јоаким Крчовски” е државен првак во кошарка

Екипата од основно општинско училиште „Јоаким Крчовски”, Крива Паланка е државен првак во кошарка по завршувањето на спортската училишна лига која беше заокружена на вчерашното Државно првенство во кошарка за…

Отворен ден на тема „Работи и заработувај од дома“

На 20 мај понеделник, Општина Крива Паланка, Граѓанското здружение „Со срце за Крива Паланка” и Семос Едукација организираат отворен ден на тема „Работи и заработувај од дома”. На настанот ќе…

„Не биди ѓубре“ во Крива Паланка

Успешно е реализирана и шестата еколошка акција „Општина без смет за поубав свет“,  која овој пат се спроведе во два реона. Првиот реон каде се собираше отпадот беа населбите Илинден…

Големина на фонт
Контраст