logo

Настани

Се креира визија за Осогово како идно заштитено подрачје

Денеска во општина Крива Паланка, преку Програмата за зачувување на природата во Македонија – проект на Швајцарската агенција за развој и соработка (SDC), се одржа работилница на тема „Креирање визија…

Средба на градоначалникот Мицевски со делегација од Упсала, Шведска

Градоначалникот Борјанчо Мицевски денеска оствари средба со делегација од Упсала, Шведска, во состав Патрик Челин – претседател на одборот на Противпожарен сојуз, Јан Улманде – заменик претседател на Сојузот, Андреш…

Едукативна работилница „Вовед во стареењето и човековите права на старите лица“

Црвениот крст на Република Македонија во соработка со здружението „Хуманост“ како партнери во регионалниот проект „Преземи акција за социјална инклузија на старите лица“ финансиран од Европската унија, на 09.09.2018 година…

Шпанскиот амбасадор Сера во посета на Крива Паланка

Амбасадорот на Кралството Шпанија во Македонија, НЕ Лоренцо Емилио Сера, ја посети општина Крива Паланка во рамки на манифестацијата „Викенд на шпански филм“. На приемот кај градоначалникот Борјанчо Мицевски Сера…

Во Крива Паланка свечено одбележан Денот на независноста на Република Македонија

Со највисоки почести, Општина Крива Паланка, во присуство на повеќе од 20 делегации и амбасадорот на Шпанија во Република Македонија, НЕ Емилио Лоренцо Сера, го одбележа Денот на независноста.  По повод 8-…

Склучен Меморандум за соработка помеѓу Стопанската комора на Македонија и Општина Крива Паланка

Денес во Крива Паланка беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Стопанската комора на Македонија и Општина Крива Паланка. Со Меморандумот се предвидува интензивирање на соработката помеѓу Комората и Општината во…

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров во посета на Крива Паланка

Денес во посета на Крива Паланка беше министерот за надворешни работи Никола Димитров. Во кратката официјална посета беше разговарано за перспективите и предизвиците со кои се соочува општината како и…

Започна имплементацијата на проектот „Цело е кога има се“

Денеска во Големата сала при Општина Крива Паланка беше означен почетокот на проектот  „Цело е кога има се“, кој е во рамки на Програмата за општинско корисна работа 2018, а…

Градоначалникот Мицевски им посака успех на првачињата

Започна учебната 2018/2019 година. Во училишните клупи во двете општински основни училишта Јоаким Крчовски и Илинден  и едното средно општинско училиште Ѓорче Петров во општина Крива Паланка седнаа околу 2200…

Обука за менаџмент и онлајн туризам во Крива Паланка

Денес во општина Крива Паланка се оддржа обука за „Менаџмент и онлајн туризам“, како дел од активностите на проектот Туризам без граници, кој е финансиран преку ИПА програмата за прекугранична…

Големина на фонт
Контраст