logo

Настани

Амбасадорот Жбогар почесен граѓанин на Крива Паланка, министерот Николовски награден за развој на градот

На свечена академија која се оджа синоќа во НУ Центар за култура Крива Паланка, по повод Денот на ослободување на градот, Семјуел Жбогар, амбасадор на Европската унија во Македонија е…

Јордан Михајловски добитник на Осмооктомвриската награда на Крива Паланка

Професор доктор Јордан Михајловски е добитник на годинашната општинска награда “8 Октомври” која општината ја доделува по повод празникот на градот. Наградата се доделува за особени достигнувања и творечки труд…

Крива Паланка го одбележа Денот на ослободувањето

Со положување цвеќе на спомен-бистата на паднатите борци од Народноослободителната борба на плоштадот „Карпошово востание“, во Крива Паланка почна одбележувањето на 8 Октомври, Денот на ослободување на oпштината. Цвеќе положија…

Ревија на народни носии од прекуграничниот регион „Пчиња-Краиште“

Во понеделник на 8 октомври во Етно гостилница „Воденица 3“ ќе се одржи ревија на народни носии од прекуграничниот регион „Пчиња-Краиште“ со почеток во 15 часот.

Покана за манифестацијата „Шопска софра“2018

Во понеделник на 8 октомври во Етно гостилница „Воденица 3“ ќе се одржи манифестацијата „Шопска софра“ со почеток во 14 часот. Во рамки на манифестацијата ќе се одржи и средба…

Делегација од општина Kрива Паланка во официјална посета на општина Бор

Делегација од општина Крива Паланка предводена од градоначалникот Борјанчо Мицевски, на покана на грдоначалникот на градот Бор, г. Александар Миликиќ, оствари посета и присуствуваше на свеченостите  по повод одбележување на…

Општинската организација на Црвен крст од Крива Паланка оддржа работилница за грижа за здравјето на старите лица-ТРЕТО ДОБА

Црвен крст на Република Македонија-Општинската организација Крива Паланка во салата на Црвен крст Крива Паланка во присуство на 29 членки на Клубот на пензионери- Достоинствен живот, организираше работилница на две…

Интензивни градежни активности за подобрување на комуналната инфраструктура

Во изминатиов период од втората половина од месец септември, Општина Крива Паланка имаше интензивни градежни активности за подобрување на постоечката инфраструктура на територијата на општината. Реализирани се повеќе градежни активности …

Во Крива Паланка се oдбележа денот без автомобили -Комбинирај и движи се

По повод Европската недела на мобилност, Општина Крива Паланка во соработка со Министерството за животна средина и просторно планирање, се вклучи во настанот „Комбинирај и движи се“ со активности што…

Признание за веб сајтот на општина Крива Паланка од Здружението за промоција и развој на инклузивно општество- ИНКЛУЗИВА

Во рамки на работилницата, организирана од страна на Здружението за промоција и развој на инклузивно општество – ИНКЛУЗИВА, на тема „Референдум за сите“ на која што беа презентирани активностите во…

Големина на фонт
Контраст