logo

Настани

Работна средба на тимовите за имплементација на проектот „Туризам без граници“

Во текот на вчерашниот ден, Општина Крива Паланка беше домаќин на тимовите за  имплементација на прекуграничниот ЕУ проект ,,Туризам без граници“. Овој проект е  финансиран од Европската унија преку програмата…

Амбасадорката на Украина во посета на општина Крива Паланка

Амбасадорката на Република Украина, Наталија Задорожњук денеска ја посети општина Крива Паланка.  Средбата на градоначалникот Мицевски и на претседателката на Советот на општина Крива Паланка, Изабела Павловска со украинската амбасадорка…

Градоначалникот Мицевски оствари средба со светски познатиот карикатурист Дарко Дрљевиќ

Градоначалникот Мицевски денес оствари средба со почесниот претседател на жири комисијата на Меѓународниот конкурс за карикатура (МКК),  Дарко Дрљевиќ и aвторот и организатор на четвртиот Меѓународен конкурс за карикатура „Невестинско…

Конститутивна седница на Меѓуопштискиот одбор за управување со отпад на Североисточниот плански регион

Вчера во просториите на Општина Куманово се одржа конститутивна седница на Меѓуопштискиот  одбор за управување со отпад на Североисточниот плански регион. Одборот го сочинуваат градоначалниците на шестте општини од овој…

Оддржана работилница за зголемување на пристап до информации за лицата со попреченост

Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ во соработка со Oпштина Крива Паланка, денеска оддржа обука на тема: „Достапни јавни информации за лица со попреченост“. Учесниците беа запознаени…

Делегација од Општина Крива Паланка положи цвеќе на бистата на народниот херој Христијан Тодоровски Карпош

По повод 74 години од смртта на  народниот херој Христијан Тодоровски Карпош, делегација од Општина Крива Паланка предводена од претседателот на Совет Изабела Павловска, денеска положи свежо цвеќе на бистата…

Градоначалникот Мицевски на средба со потенцијални инвеститори за рестартирање на кланицата

Градоначалникот на oпштина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, денес оствари  средба со претставници на фирмата Џонсон и Филип ДОО и потенцијални инвеститори од Р Бугарија. На средбата стана збор за можностите…

Градоначалникот Мицевски оствари средба со работниците од Веибо Груп

Градоначалникот Борјанчо Мицевски денеска се обрати пред вработените во ВЕИБО ГРУП, кои имаа најавено мирен протест  поради неколкумесечна неисплата на нивниот загарантиран личен доход. „Незадоволството и револтот кон одговорните од…

Градоначалникот Мицевски во официјалана посета на Врање, Р. Србија

Градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, со делегација од Општината  на ден 31.01.2018 година оствари официјална  посета на општина Врање, Република Србија, каде што присуствуваше на Свечената академија по…

Одржана втора работилница за развивање на методологија за распределба на буџетски средства наменети за невладиниот сектор

Во  соработка на Oпштина Крива Паланка и Центарот за одржлив развој „Алка“ од Скопје се одржа втора работилница со претставници на граѓанските организации  на тема, развивање на генерална рамка на методологија…

Големина на фонт
Контраст