logo

Настани

Доделени наградите за најубаво новогодишно украсен дом и деловен објект за 2013/2014

Денес во просториите на Општина Крива Паланка, по повод акцијата за доделување на награди за најубаво новогодишно украсен дом и најубаво новогодишно украсен деловен објект, дуќан, по петти пат организирана…

Прославен Бадник на градскиот плоштад во Крива Паланка

Ноќта пред Христовото раѓање – Божиќ, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад. Со палење на коледарскиот оган се славеше љубовта, радоста и мирот меѓу луѓето со…

Новогодишно дефиле со Дедо Мраз

SemiHidden=”false” UnhideWhenUsed=”false” Name=”Colorful Grid” /> Почитувани граѓани, Со цел да ги израдуваме нашите најмлади сограѓани, Општина Крива Паланка организира пригодно новогодишно дефиле со Дедо Мраз низ градот. Новогодишното дефиле ќе…

Во Крива Паланка одбележан 3- ти Декември, Светски ден на лицата со инвалидитет

SemiHidden=”false” UnhideWhenUsed=”false” Name=”Colorful Grid” /> < ![endif]--> Денеска , по повод 3 -ти Декември, Светскиот ден на лицата со инвалидност, Градоначалникот на општина Крива Паланка г.Арсенчо Алексовски организираше ручек во…

Се одржа манифестацијата „Паланечка компиријада 2013“

Во недела на градскиот плоштад во Крива Паланка се одржа манифестацијата  „Паланечка компиријада 2013“ како дел од програмата „Крива Паланка град на културата за 2013“.  Манифестацијата ја отвори градоначалникот г.Арсенчо…

Паланечка компиријада 2013

Во рамки на манифестацијата „Крива Паланка град на културата за 2013“, во недела на 10 ноември ќе се одржи манифестацијата „ПАЛАНЕЧКА КОМПИРИЈАДА 2013“. Програма10 ноември 2013 г. (недела) -плоштад Крива…

Свечено прославен 8 Октомври, Денот на ослободувањето на Крива Паланка

Денот на ослободувањето на Крива Паланка, кој оваа година се празнува по 69-пат, беше одбележан со повеќе свечености на кои присуствуваа голем број гости од општината, од збратимените градови како…

Свечено одбележан Денот на независноста на Република Македонија

По повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, делегација од општина Крива Паланка предводена од градоначалникот Арсенчо Алексовски  положи свежо цвеќе на споменикот на паднатите борци пред Општината.…

Одбележан Денот на пожарникарите

SemiHidden=”false” UnhideWhenUsed=”false” Name=”Colorful Grid” /> < ![endif]--> Храбрите пожарникари, кои 24 часа дневно се на располагање за разновидни интервенции, вчера го одбележаа 20 Мај, Денот на пожарникарите. Присутните имаа можност…

Денот на Европа достојно одбележан и во Крива Паланка

Големина на фонт
Контраст