logo

Настани

Одбележан 1-ви април, Денот на шегата

Највеселиот ден во годината за најмалите, 1 АПРИЛ, Денот на шегата и оваа година беше одбележан од најмалите, најслатките, најсмешните и највеселите дечиња од ОЈУДГ Детелинка, ООУ Илинден и ООУ…

АПРИЛИЈАДА 2013

Согласно Програмата  на  Крива Паланка за Град на култура -2013 година, на 1-ви април ќе биде одбележан денот на шегата насловен како „АПРИЛИЈАДА 2013“. Како и секојa година така и…

Празникот на вљубените Св.Валентин одбележан во ученичкиот дом „Боро Менков“

Во ученичкиот дом „Боро Менков“ од Крива Паланка, во пресрет на католичкиот празник „Св.Валентин“, се оддржа креативна работилница за одбележување на празникот на вљубените. Повторно волонтерите од Америка, Линда, Мишел…

Одржана работилница „Оживувајќи ги старите занаети“ во Дупница, Р.Бугарија

Работилница под наслов „Оживувајќи ги старите занаети“ се одржа во рамките на проектот „Културно Наследство – Мост кон Заедничка Иднина“, финансиран од Европската Унија преку ИПА програмата за прекугранична соработка.…

Прославен Бадник на градскиот плоштад

Ноќта пред Христовото раѓање-Божиќ, кривопаланчани го прославија  големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад. Со палење на коледарскиот оган се славеше љубовта, радоста и мирот меѓу  луѓето со добра волја.…

Одбележан 3-ти Декември, Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

По повод 3-ти Декември,  Меѓународниот ден на лицата  со посебни потреби,  Градоначалникот на Општина Крива Паланка, г.Арсенчо Алексовски и претставници од општинската администрација, традиционално и оваа година, го посетија Дневниот…

Одбележан празникот „Ноќ на вештерките“ во ученичкиот дом Боро Менков

На 31 октомври, по повод англискиот празник Ноќ на вештерките, волонтерката од Мировниот Корпус во Македонија, Мишел Витоне, организираше забава за воспитаниците и вработените во ученичкиот дом „Боро Менков“. Оваа…

Мојата општина низ мојата фотографија

Продолжен рокот за пријавување на Конкурсот ,,Мојата општина низ мојата фотографија“ КОНКУРС Ги повикуваме сите граѓани љубители на фотографијата, да земат учество на Конкурсот со тема ,,Мојата општина низ мојата…

Свечено прославен 8 Октомври – денот на ослободувањето на Крива Паланка

Денот на ослободувањето на Крива Паланка, кој оваа година се празнува по 68-пат, беше одбележан со повеќе свечености на кои присуствуваа голем број гости од општината, од збратимените градови како…

Одбележана детската недела во градинката „Детелинка“

На 5 октомври е одбележана  Детската недела во рамките на „Светскиот ден на детето“, кој се одбележува овој месец во сите земји на светот. Македонија е потписник на Конвенцијата за…

Големина на фонт
Контраст