logo

Настани

Во Крива Паланка свечено одбележан Денот на независноста на Република Македонија

Со највисоки почести, Општина Крива Паланка, во присуство на повеќе од 20 делегации и амбасадорот на Шпанија во Република Македонија, НЕ Емилио Лоренцо Сера, го одбележа Денот на независноста.  По повод 8-…

Склучен Меморандум за соработка помеѓу Стопанската комора на Македонија и Општина Крива Паланка

Денес во Крива Паланка беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Стопанската комора на Македонија и Општина Крива Паланка. Со Меморандумот се предвидува интензивирање на соработката помеѓу Комората и Општината во…

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров во посета на Крива Паланка

Денес во посета на Крива Паланка беше министерот за надворешни работи Никола Димитров. Во кратката официјална посета беше разговарано за перспективите и предизвиците со кои се соочува општината како и…

Започна имплементацијата на проектот „Цело е кога има се“

Денеска во Големата сала при Општина Крива Паланка беше означен почетокот на проектот  „Цело е кога има се“, кој е во рамки на Програмата за општинско корисна работа 2018, а…

Градоначалникот Мицевски им посака успех на првачињата

Започна учебната 2018/2019 година. Во училишните клупи во двете општински основни училишта Јоаким Крчовски и Илинден  и едното средно општинско училиште Ѓорче Петров во општина Крива Паланка седнаа околу 2200…

Обука за менаџмент и онлајн туризам во Крива Паланка

Денес во општина Крива Паланка се оддржа обука за „Менаџмент и онлајн туризам“, како дел од активностите на проектот Туризам без граници, кој е финансиран преку ИПА програмата за прекугранична…

Премиерот Зоран Заев ја посети општина Крива Паланка во рамки на прославата на Успение на Пресвета Богородица

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со претставници на Владата на Р.Македонија, присуствуваше на прославата на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица  кој традиционално и масовно се…

Делегација од општина Крива Паланка во посета на Млава, Полска

На покана  од  градоначалникот Славомир Ковалевски, делегација од  општина Крива Паланка, предводена од претседателката на Совет Изабела Павловска, оствари официјална посета на збратимената општина Млава во Полска. Посетата беше по…

Промовирана книгата „Историја на спортот во Крива Паланка 1912-2018“

„Историја на спортот во Крива Паланка 1912-2018“ од д-р Јордан Михајловски е новата спортска монографија на Крива Паланка која  беше промовирана во сабота во спортската сала „Партизан“ на основно училиште Јоаким Крчовски.…

Прием за учесниците на 14. Меѓународен фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Претставници на фолклорнитe ансамбли и друштва-учесници на 14-тиот Меѓународен фолклорен фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка беа гости на градоначалникот Борјанчо Мицевски, кој организираше прием на делегациите во неговиот…

Големина на фонт
Контраст