logo

Настани

Први април – Ден на шегата

Општина Крива Паланка Ве поканува на традиционалната  Манифестација „Ден на шегата “ која ќе се одржи на ден 30.03.2012  (петок) година на Плоштадот во Крива Паланка со почеток во 11.30…

Одбележан денот на крводарителите

По повод Денот на крводарителството на РМ, 17 Март, во општината се одржаа пригодни свечености со кои им се оддаде признание на кривопаланечките крводарители за нивната покажана хуманост.Градоначалникот на Крива…

Прославен Бадник на градскиот плоштад

Ноќта, пред Христовото раѓање-Божик, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник, на Градскиот плоштад „Свети Јоаким Осоговски“. Со  палење на големиот коледарски оган се славеше  радоста, љубовта и мирот меѓу…

Новогодишно дефиле на Дедо Мраз

Почитувани граѓани, Со цел да ги израдуваме нашите најмлади сограѓани, Општина Крива Паланка организира пригодно новогодишно дефиле со Дедо Мраз низ градот. Новогодишното дефиле ќе започне на 31.12.2010г. во 11…

Одбележан 3-ти Декември, Ден на лицата со посебни потреби

По повод 3-ти Декември, Меѓународниот ден  на лицата со посебни потреби, Градоначалникот и претставници од Општина Крива Паланка  го посетија Дневниот центар за лица со посебни потреби.

Фестивал на есента во Скопје

На 12 ноември 2011 година училишниот оркестар при ООУ „Илинден“ – Крива Паланка, под раководство на диригентот Лариса Жулина-Митовски успешно се претстави на Фестивалот на есента во Скопје. Настапот беше…

Доделени осмооктомвриските награди

На свечената седница на Советот на Општина Крива Паланка, што се одржа на 8 Октомври 2011, беа доделени и осмооктомвриските награди за значајни постигања и особени резултати. Наградите ги добија…

Денот на ослободувањето прославен со повеќе свечености

Денот на ослободувањето на Крива Паланка „8-ми Октомври“ беше одбележан со повеќе општински свечености, на кои присуствуваа голем број гости од општината, од соседните и од збратимените градови од другите…

Отворена ликовната колонија „Св.Јоаким Осоговски“

Во Манастирскиот комплекс „Свети Јоаким Осоговски“ кај Крива Паланка започна 25-то јубилејно издание на Меѓународната ликовна колонија, која го носи името на Осоговскиот пустиножител.

Крива Паланка на „Скопје травел маркет 2011“

Во организација на групацијата ЕРА –Скопски саем, од 27 до 29 април  се одржa Првиот меѓународен саем за туризам „Скопје травел маркет 2011“. Оваа саемска манифестација на едно место  собра…

Големина на фонт
Контраст