logo

Настани

Крива Паланка на „Скопје травел маркет 2011“

Во организација на групацијата ЕРА –Скопски саем, од денес до 29 април ќе се одржи Првиот меѓународен саем за туризам „Скопје травел маркет 2011“. Оваа саемска манифестација на едно место…

Градоначалникот организираше прием за крводарителите

По повод Меѓународниот ден на крводарителството, 17 март, градоначалникот Арсенчо Алексовски  и Општината Крива Паланка организираа  прием за крводарителите од Крива Планка и Ранковце. На приемот присуствуваа и организаторите, помагателите…

Одржана манифестацијата ПИВТИЈАДА 2011

По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – ВОДИЦИ, Општина Крива Паланка по втор пат ја организираше манифестацијата „ПИВТИЈАДА 2011”. Настанот  се одржа на 19.01.2011 година на плоштадот во…

ПИВТИЈАДА во организација на Општина Крива Паланка

По повод чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – ВОДИЦИ, Општина Крива Паланка ја организира манифестацијата „ПИВТИЈАДА 2011”. Настанот ќе се одржи на  19.01.2011 година на плоштадот во Крива Паланка…

Прославен Бадник на градскиот плоштад

Ноќта, пред Христовото раѓање–Божик, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник, на Градскиот плоштад „Свети Јоаким Осоговски“. Со бадникови песни и ора и со палење на големиот коледарски оган се…

Новогодишно дефиле на Дедо Мраз

Почитувани граѓани, Со цел да ги израдуваме нашите најмлади сограѓани, Општина Крива Паланка организира пригодно новогодишно дефиле со Дедо Мраз низ градот. Новогодишното дефиле ќе започне на 31.12.2010г. во 11…

Одбележан Денот на лицата со попреченост

По повод 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост во Организација на ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа и ЦПЛИП Порака од Крива Паланка, со поддршка на Локална Самоуправа…

Стоп за трговијата со деца

Денес во Крива Планка беше одржана работилница за превенција од трговија со деца и за спречување на злоупотребата на дрога. Овој проект го спроведува МВР, а за североисточниот регион во…

Одбележани 66 години од ослободувањето на Крива Паланка

По повод 66-годишнината од ослободувањето на Крива Паланка, Советот на општината одржа свечена седница, на која присуствуваа бројни гости од земјава како и претставници на Македонскиот национален совет во Р.Србија…

Одбележана Детската недела

По повод „Детската недела“  која се одржува од 5-11 октомври детската  градинка „Детелинка“   оранизираше концерт што го изведоа учениците од ОOУ „Илинден“  заедно со  професорката Лариса Жулина-Митовски.  Исто така децата…

Големина на фонт
Контраст