logo

Настани

Завршна прес конференција на проектот „СТЕПС“

Со низа активности, во  изминатите 15 месеци, создадени се нови партнерства и  креирана е мрежа за зајакнување на капацитетите, насочени кон поддршка на претприемништвото во туризмот во прекуграничниот регион Македонија-Бугарија.…

Делегација од општина Крива Паланка во официјална посета на општина Витина

Делегација од општина Крива Паланка, предводена од градоначалникот Мицевски, во периодот од 24 до 25 јануари оствари официјална посета на општина Витина по повод отпочнувањето на реализацијата на проектот „Туризам…

Оддржана работилница за методологија за распределба на буџет за граѓански организации

Центарот за одржлив развој „Алка“ од Скопје во соработка со општина Крива Паланка и невладиниот сектор од општината, денес  ја  оддржа првата работилница за развивање методологија за распределба на средства…

Претставници на бугарската медиумска компанија Globus Media Group во посета на општина Крива Паланка

Во текот на вчерашниот ден градоначалникот Борјанчо Мицевски  оствари средба со претставници на една од најреномираните и најбараните продуцентски компании, бугарскиот конзорциум Globus Media Group. На средбата со независната медиумска…

Доделени наградите за најубаво украсен семеен дом и деловен објект

Согласно објавениот конкурс на Општина Крива Паланка за избор на најубаво новогодишно и божиќно празнично украсување за 2018 година, Комисијата формирана од страна на градоначалникот изврши избор на најдобрите и најкреативните учесници…

Активности на терен по проектот „Грижа за стари лица“ и во зимски услови

Проектот „Грижа за стари лица“ произлезен од Програмата за oпштинско корисна работа која е подржана од УНДП-Програма  за развој на  Обединетите нации, МТСП, АВРМ и носителот на проектот Општина Крива…

Директорот на Турскиот институт „Јунус Емре“ во посета на Крива Паланка

Денес во официјална посета на oпштина Крива Паланка  беше директорот на  Турскиот институт „Јунус Емре“,  д-р Шемсеттин Шеќер. Во рамки на посетата се одржа работен состанок со градоначалникот Борјанчо Мицевски на…

Градоначалникот го најави повикот за доделување финансии од Општината на здруженијата и спортските клубови

Во текот на вчерашниот ден, на иницијатива на градоначалникот Борјанчо Мицевски се одржа работен состанок со претставниците на спортските клубови, невладините организации и граѓанските здруженија од општината. На  состанокот  стана…

Бадникова прослава на плоштадот во Крива Паланка

На централниот градски плоштад во Крива Паланка се одржа традиционалната Бадникова прослава во организација на локалната самоуправа на општината. Со беседа од свештенослужителите од Кривопаланечкото архиерејско намесништво, посна Бадникова трпеза…

Потпишан меморандум за субвенциониран превоз за студенти

Поаѓајќи од определбата на општесвена одговорност и  потребата за соработка при субвенционирањето на превоз за редовни студенти, градоначалникот на  Општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски  и управителот на АДПТУТ „Пролетер“АД Крива…

Големина на фонт
Контраст