logo

Настани

БАСКЕРФЕСТ 2015

На 08.07.2015 година (среда) на градскиот плоштад во Крива Паланка, со почеток во 19 часот, ќе се одржи фестивалот од отворен тип „БАСКЕРФЕСТ 2015“. По третпат граѓаните на Крива Паланка…

Санација на оштетени асфалтни површини

Општина Крива Паланка во рамки на програмата за тековно одржување на локални улици и патишта во текот на изминатата недела изврши санација на оштетени асфалтни површини на улица Херој Карпош…

Мешани патроли во Крива Паланка

Најпосетуваните места за ноќна забава од страна на малолетните лица од Крива Паланка на 5 јули беа посетени од мешани патроли од полициски службеници и родители. Во мешаните патроли учествуваа…

Отворена сезоната на капење на градскиот базен во Крива Паланка

Кривопаланчани од денес можат да се разладуваат од летните горештини во водите на градскиот базен, бидејќи истиот од денес започна со работа за оваа сезона. Со градскиот базен стопанисува Јавното…

Седница на Локалниот совет за превенција

На 26.06.2015 година во Големата сала при Општина Крива Паланка се одржа седница на Локалниот  совет за превенција. Дневен ред на седницата: – Разгледување на безбедносната состојба на подрачјето на…

Во Крива Паланка трибина за бунтот на моторизираниот баталјон од кривопаланечко

Организацијата на резервни офицери на Република Македонија вчера во Националната установа Центар за култура од Крива Паланка одржа трибина посветена на бунтот на моторизираниот баталјон од кривопаланечко против учествто на баталјонот во граѓнската војна…

Заврши 25-та Меѓународна копаничарска колонија

Со изложба на резбарските дела изработени од страна на годинашните учесници, заврши 25-та Меѓународна копаничарска колонија. Во стариот конак на манастирот свети Јоаким Осоговски беа изложени дванаесет дела од шеснаесетте копаничари…

Во Крива Паланка одбележана Зелената недела на ЕУ

Општина Крива Паланка-ЕУ инфо точката, во соработка со ЕУ инфо центарот при Делегацијата на ЕУ во РМ, ја одбележа Зелената недела ЕУ 2015 со пригодни настани, кои се одржаа на…

Санирана ролерско-велосипедската патека

Општина Крива Паланка во текот на вчерашниот ден изврши санација на делот од ролерско-велосипедската патека која беше оштетена во текот на неодамнешните поплава што ја зафатија територијата на oпштина Крива…

Свечена академија по повод 70 години јубилеј од постоењето на општинската органзација на Црвениот Крст

На 12 јуни 2015 година во НУ Центар за култура Крива Паланка се одбележа 70 годишнината од постоењето на ОО на Црвениот Крст Крива Паланка.На настанот присуствуваа градоначалникот на Општина…

Големина на фонт
Контраст