logo

Настани

„Пивтијада 2017“ во Крива Паланка

Над 7.000 парчиња пивтии приготвени по традиционален рецепт беа дегустирани на „Пивтијада 2017“ во Крива Паланка. Манифестацијата се одржа на централниот градски плоштад. – Околу 100 порции или од 7.000…

Во Крива Паланка прославен големиот христијански празник Богојавление – Водици

Во организација на локалната самоуправа на општината и Македонската православна црква, Кумановско-осоговска епархија, Кривопаланечо архиерејско намесништво,  во Крива Паланка  се одржa прославата на големиот христијански празник, Богојавление-Водици. Одбележувањето на големиот…

Зимско одржување во општина Крива Паланка

Општината Крива Паланка после обилните врнежи од снег кои ја зафатија Крива Паланка веднаш започна со прочистување и оспособување на сообрааќајот на улици и локални патишта на својата триторија, а…

Прославен Бадник на градскиот плоштад во Крива Паланка

Ноќта пред Христовото раѓање – Божиќ, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад. Со палење на коледарскиот оган се славеше љубовта, радоста и мирот меѓу луѓето со…

Одржан состанок за зимско одржување

Денес 04.01.2017 година во кабинетот на Градоначалникот Арсенчо Алексовски се одржа состанок во врска со зимското одржување, а особено за најавените обилни врнежни од снег и ниски температури во наредниот…

Новогодишно обраќање на градоначалникот Арсенчо Алексовски

Новогодишно обраќање на градоначалникот Арсенчо Алексовски

Пакетчиња за дечињата од социјално ранливите семејства

Во пресрет на новогодишните и божиќни празници, градоначалникот на општина Крива Паланка, Арсенчо Алексовски со новогодишни пакетчиња ги почести дечињата од социјално ранливите семејства од ромската заедница во Крива Паланка.…

Учениците од прво одделение во посета кај градоначалникот Алексовски

По повод претстојните новогодишни празници, учениците од прво одделениe од ООУ „Јоаким Крчовски“, предводени од наставничката Јагода Ангеловска, беа во посета кај градоначалникот г.Арсенчо Алексовски.  Во рамки на посетата учениците…

Градоначалникот Алексовски во посета дежурните служби

Во пресрет на новогодишните празници, градоначалникот на Општина Крива Паланка г.Арсенчо Алексовски и претставници од општинската администрација, традиционално и оваа година ги посетија дежурните одделенија на институциите кои се грижат…

Активности во рамките на проектот „Грижа и помош на стари, осамени и изнемоштени лица во поголемите рурални населби“

Проектот на Општината Крива Паланка „Грижа и помош на стари, осамени  и изнемоштени лица во поголемите рурални населби“ произлезен од Програмата за Општинско корисна работа која е подржана од УНДП…

Големина на фонт
Контраст