logo

Настани

Градоначалникот Мицевски оствари средба со светски познатиот карикатурист Дарко Дрљевиќ

Градоначалникот Мицевски денес оствари средба со почесниот претседател на жири комисијата на Меѓународниот конкурс за карикатура (МКК),  Дарко Дрљевиќ и aвторот и организатор на четвртиот Меѓународен конкурс за карикатура „Невестинско…

Конститутивна седница на Меѓуопштискиот одбор за управување со отпад на Североисточниот плански регион

Вчера во просториите на Општина Куманово се одржа конститутивна седница на Меѓуопштискиот  одбор за управување со отпад на Североисточниот плански регион. Одборот го сочинуваат градоначалниците на шестте општини од овој…

Оддржана работилница за зголемување на пристап до информации за лицата со попреченост

Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ во соработка со Oпштина Крива Паланка, денеска оддржа обука на тема: „Достапни јавни информации за лица со попреченост“. Учесниците беа запознаени…

Делегација од Општина Крива Паланка положи цвеќе на бистата на народниот херој Христијан Тодоровски Карпош

По повод 74 години од смртта на  народниот херој Христијан Тодоровски Карпош, делегација од Општина Крива Паланка предводена од претседателот на Совет Изабела Павловска, денеска положи свежо цвеќе на бистата…

Градоначалникот Мицевски на средба со потенцијални инвеститори за рестартирање на кланицата

Градоначалникот на oпштина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, денес оствари  средба со претставници на фирмата Џонсон и Филип ДОО и потенцијални инвеститори од Р Бугарија. На средбата стана збор за можностите…

Градоначалникот Мицевски оствари средба со работниците од Веибо Груп

Градоначалникот Борјанчо Мицевски денеска се обрати пред вработените во ВЕИБО ГРУП, кои имаа најавено мирен протест  поради неколкумесечна неисплата на нивниот загарантиран личен доход. „Незадоволството и револтот кон одговорните од…

Градоначалникот Мицевски во официјалана посета на Врање, Р. Србија

Градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, со делегација од Општината  на ден 31.01.2018 година оствари официјална  посета на општина Врање, Република Србија, каде што присуствуваше на Свечената академија по…

Одржана втора работилница за развивање на методологија за распределба на буџетски средства наменети за невладиниот сектор

Во  соработка на Oпштина Крива Паланка и Центарот за одржлив развој „Алка“ од Скопје се одржа втора работилница со претставници на граѓанските организации  на тема, развивање на генерална рамка на методологија…

Потпишан меморандум за соработка со Граѓански центар за оддржлив развој ЕГРИ од Крива Паланка

Во текот на вчерашниот ден, градоначалникот на општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски оствари средба со Јорданчо Миневски, претставник на здружението на граѓани Граѓански центар за оддржлив развој ЕГРИ од Крива…

Министрите Николовски и Филипче во работна посета на општина Крива Паланка

На покана на градоначалникот  Борјанчо Мицевски, во текот на денешниот ден општина Крива Паланка ја посетија двајца високи владини претставници, министерот за здравство д-р Венко Филипче и министерот за земјоделство,…

Големина на фонт
Контраст