logo

Настани

17388970_1256212564461446_5036968999905522267_o

Градоначалникот Арсенчо Алексовски изврши увид во градежните активностите на терен

Еден од трите патни правци во општина Крива Паланка кој во моментот се гради со средства од Светска банка, од Деловодци преку м.в. Kула до црквата во село Конопница е…

IMG_20170308_105030

Акција за чистење на доловите во градското подрачје

Општина Крива Паланка спроведува акција за чистење на доловите во градското подрачје. Во моментот се извршуваат работи на чистење на долот „Нимулија“, а со акцијата е предвидено да бидат прочистени…

^8F58DEDE3DB22056D5843B42B23EE99374296B251F9CCB627D^pimgpsh_fullsize_distr

Честитки за пензионерките по повод 8-ми Март

По повод претстојниот празник 8-ми Март, Денот на жената, традиционално и оваа година градоначалникот на општина Крива Паланка г.Арсенчо Алексовски ги посети пензионерките во Клубот на пезионери, а воедно им…

poseta_slovacka2

Делегација од збратимениот град Свидник – Словачка ја посети Крива Паланка

Делегацијата предводена од Градоначалникот на Свидник инженер Јан Холоднак и Раководителот на одделението за финансии инженер Николај Влчинов ја посетија Крива Паланка по официјално упатената покана од страна на Градоначалникот…

IMG_20170305_132737

Невестинско поклонение 2017

Десет невести заедно со нивните свекрви беа дел од манифестација „Невестинско поклонение на Свети Теодор Тирон 2017“, која се одржа во дворот на црквата Теодор Тирон во кривопаланечкото село Конопница.…

16113469_1202164796532890_4050156193098575010_o

„Пивтијада 2017“ во Крива Паланка

Над 7.000 парчиња пивтии приготвени по традиционален рецепт беа дегустирани на „Пивтијада 2017“ во Крива Паланка. Манифестацијата се одржа на централниот градски плоштад. – Околу 100 порции или од 7.000…

16003077_1202165676532802_9166290850164543941_n

Во Крива Паланка прославен големиот христијански празник Богојавление – Водици

Во организација на локалната самоуправа на општината и Македонската православна црква, Кумановско-осоговска епархија, Кривопаланечо архиерејско намесништво,  во Крива Паланка  се одржa прославата на големиот христијански празник, Богојавление-Водици. Одбележувањето на големиот…

20170107_125438

Зимско одржување во општина Крива Паланка

Општината Крива Паланка после обилните врнежи од снег кои ја зафатија Крива Паланка веднаш започна со прочистување и оспособување на сообрааќајот на улици и локални патишта на својата триторија, а…

15844843_1191185470964156_1975607564023558396_o

Прославен Бадник на градскиот плоштад во Крива Паланка

Ноќта пред Христовото раѓање – Божиќ, кривопаланчани го прославија големиот верски празник Бадник на градскиот плоштад. Со палење на коледарскиот оган се славеше љубовта, радоста и мирот меѓу луѓето со…

sostanok_zimsko_odrzuvanje1

Одржан состанок за зимско одржување

Денес 04.01.2017 година во кабинетот на Градоначалникот Арсенчо Алексовски се одржа состанок во врска со зимското одржување, а особено за најавените обилни врнежни од снег и ниски температури во наредниот…