logo

Култура

Заврши десеттиот Меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

На сцената НУ Центар за култура –Крива Паланка, синоќа (23.09.2018г.) со претставата „Јас веќе не судам, тие ми пресудија мене“ во изведба на драмската секција на средното општинско училиште „Ѓорче…

Ревија на автентични носии од кривопаланечкиот крај

На ден 22.03.2018 год. членовите на културно-уметничкото друштво ,,Карпош“ од Крива Паланка оддржаа ревија на автентични носии од кривопаланечкиот крај. Настанот се оддржа пред платото на ЛУ Градски музеј, Крива…

Отворено десеттото издание на  театарскиот фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Во Крива Паланка синоќа беше отворено  десеттото, јубилејно издание на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“, со вечер посветена на овогодишниот лауреат, познатиот македонски актер Благоја Чоревски. Осврт на неговото дело дадоа театарскиот…

КУЗ „Фолклористи“ со награда од Меѓународниот фолклорен фестивал во Бурса

Градоначалникот Борјанчо Мицевски оствари средба со претставници на Културно уметничкото здружение „Фолклористи” кое успешно ја претстави македонската култура како и општина Крива Паланка на Меѓународниот фолклорен фестивал кој се одржа…

Програма на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ 2018

Програма на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“ 2018

Промоција на книгата „Трепети од животот“ од Благоротка Стојчевска

Во просториите на ЛУ Градски музеј –Крива Паланка на 6-ти септември беше промовирана втората книга со поезија на нашата сограѓанка Благоротка Стојчевска. Чест ни беше како институција што ни беше…

Градоначалникот Мицевски ги поздрави учесниците на 32-та Меѓународна ликовна колонија „Свети Јоаким Осоговски“

Дванаесет ликовни уметници од шест европски држави во претстојните седум дена ќе творат во амбиенталниот простор на манастирот Свети Јоаким Осоговски кај Крива Паланка на 32-та сесија на Меѓународната ликовна…

Десетто издание на Меѓународниот театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“

Во петок на 14 септември со свечено отворање ќе започне десеттиот Меѓународен театарски фестивал „Свети Јоаким Осоговски“. Првата фестивалска вечер е посветена на овогодинешниот лауреат, истакнатиот  македонски актер Благојa Чоревски.…

Викенд со шпански филм

Општина Крива Паланка и Амбасадата на Кралството Шпанија имаат чест да Ве поканат на отварањето на филмскиот циклус ВИКЕНД СО ШПАНСКИ ФИЛМ со проекција на филмот „Среќни 140“. Првата проекција…

Ликовниот уметник Роберт Цветковски ја најави самостојната 30-та јубилејна изложба во Gallery MC- Њујорк, САД

Градоначалникот  Борјанчо Мивевски денес имаше средба со реномираниот ликовен уметник Роберт Цветковски од Крива Паланка, а во пресрет на неговата  30-та  јубилејна самостојна изложба на слики. Како врвен уметник од…

Големина на фонт
Контраст