logo
 • Видео Информации

 • Денес во официјална посета на oпштина Крива Паланка  беше директорот на  Турскиот институт „Јунус Емре“,  д-р Шемсеттин Шеќер.

  Во рамки на посетата се одржа работен состанок со градоначалникот Борјанчо Мицевски на кој се  разговараше за воспоставување, збогатување и унапредување на соработка со овој институт, кој воедно претставува директна врска со многу други организации и институции од Р.Турција.

  Д-р Шемсеттин Шеќер предложи неколку иницијативи и активности за подобрување на културната врска меѓу двете земји, особено во делот на уметноста, науката, традицијата и јазикот. Како една од приритетните активности во момнетот, од страна на д-р  Шемсеттин Шеќер беше потенцирана иницијативата за збратимување на општина Крива Паланка со општина од Р. Турција.

  Градоначалникот Мицевски со големо задоволство ги прифати иницијативите од страна на Турскиот институт „Јунус Емре“ и д-р Шемсеттин Шеќер и по тој повод изјави:

   ,,Ова за нас може да биде успешна приказна со многу добри дела, бидејќи во Вас гледаме искрени пријатели со кои сакаме да ги унапредиме универзалните вредности, почитувањето на културата, традицијата, јазикот и идентитетот на еден народ, а се со цел подобрување на врската меѓу двете земји како и стимулирање на мноштво економски активности. Целокупниот амбиент во државата е на повисоко ниво и ваквиот  вид на соработка може да се прошири  и продолжи во сите сегменти на општествениот живот“.

  На состанокот присуствуваше и в.д. директорот на ЛУ Градски музеј Крива Паланка, Драган Величковски, кој предложи неколку конкретни активности и идеи, кои во најскоро време би можеле да бидат поддржани или излобирани од страна на Турскиот институт „Јунус Емре“.

   


  На натпревар што го организираше Microsoft  Македонија наставникот Добри Јовевски од Општинското основно училите „Илинден“  Крива Паланка влезе во  10-те финалисти за „365 Challenge“. Предизвикот беше подготвен со цел да се претстават придобивките во образованието преку користење на Microsoft алатките Sway, OneNote Staff, OneNote Classbook, OneDrive, Skype in the Classroom, MS Team , MS Office professional, Office mix и Forms.

  Комисијата ја додели првата награда  на наставникот Добри Јовевски за  неговата презентација во категоријата „метод на примена“  на апликацијата за потребите во образованието. На натпреварот учествуваше и наставничката Лариса Жулина Митовски од ООУ „Јоаким Крчовски“ од Крива Паланка која се здоби со сертификат за учество.

  Наставникот Јовевски своето искуствo и алатката Skype for business ја презентираше пред специјална жири комисија од 5 членови од Министерство за информатичко општество и администрација, Министерство за образование, Биро за развој на образованието, ФИНКИ и Microsoft.

  Комисијата презентациите ги оценуваше врз основа на 3 сегменти: зголемување на продуктивност со користење на алатките, иновативниот пристап во користењето на истите и нивниот начин на примена.


  Во текот на вчерашниот ден, на иницијатива на градоначалникот Борјанчо Мицевски се одржа работен состанок со претставниците на спортските клубови, невладините организации и граѓанските здруженија од општината.

  На  состанокот  стана збор за иницијативите кои Мицевски ги презема во насока на унапредување и зацврстување на досегашната соработка со НВО секторот, како и за  воведувањето на нов и транспарентен начин  на распределба на општински средства предвидени за помош и поддршка на цивилниот сектор.

  -Моја заложба е дел од општинските надлежности да се делегираат на граѓанските здруженија, кои можат да се јават како апликанти за користење на општинските средства, со цел потикнување на поголема  вклученост на граѓанските организации во решавањето на локалните проблеми, како и унапредување и зацврстување на меѓусебната соработка,  изјави градоначалникот.

  Во таа насока,  Мицевски ја  најави иницијативата за доделување на буџетски средства преку објава на Јавен повик (апликација) за граѓанските здруженија, спортски клубови, организации од областа на културата и сл. кои се предвидени со Програмата за поддршка на граѓанските здруженија во  2018 година.

  -Ова го правиме во насока на давање значење на она што го работи цивилниот сектор, афирмирање на досегашните активности на граѓанските организации и  поврзување на сродните здруженија, со цел заедничко дејствување, поефикасно функцинирање и унапредување на начините за доаѓање до финансиски средства од разни извори, неопходни за реализација на планираните активности.

  Во изминатиот период Општината имаше фонд за помош и поддршка на НВО секторот, кој за жал стихијно и по ад-хок барања се распределуваше, сега сето тоа сакаме да го поправиме и унапредиме и меѓусебната соработка да ја подигнеме на едно повисоко ниво, рече Мицевски.

  Како еден од приоритетите за поефикасно работење на спортсите клубови, градоначалникот предложи формирање на општински сојуз на спортови како посебен правен субјект, преку кој спортските клубови на полесен и поедноставен начин би можеле да аплицираат не само за општински средства, туку и за средства од други извори, како државни, така и странски фондови, организации и донации.

  Мицевски на состанокот ја изнесе и заложбата за активирање на општинската Фондација за развој на информатичка технологија, со име „Со срце за Крива Паланка“. Фондацијата би била поддржана од наши иселеници и бизнис-секторот, а  донираните средства ќе бидат наменети за развој на спортот и културата и финансирање на активности на граѓанските здуженија.

  Јавниот повик за доделување на финансиски средства ќе биде објавен деновиве, на општинската веб-страна, http://www.krivapalanka.gov.mk и ќе трае еден месец. По истиот ќе можат да аплицираат сите граѓански здруженија, невладините организации и спортски клубови од општината.


  Почитувани сограѓани,

  На ден 19.01.2018 (петок) од 10.00 часот во организација на Општина Крива Паланка и на Македонската Православна Црква, Кумановско-осоговска епархија ќе се одбeлежи големиот христијански празник  Богојавление – Водици.


  Почитувани,

  Согласно објавениот конкурс на Општина Крива Паланка за избор на најубаво новогодишно и божиќно празнично украсување за 2018 година  вашиот глас  за најубаво украсен деловен објект и најубаво украсен станбен објект (стан/куќа, двор, балкон) можете да го дадете на http://www.krivapalanka.gov.mk/novogodishno-ukrasuvane.

  Гласањето согласно конкурсот трае до 17.01.2018, а објавување на резултатите ќе биде на ден 19.01.2018 година.


  На централниот градски плоштад во Крива Паланка се одржа традиционалната Бадникова прослава во организација на локалната самоуправа на општината. Со беседа од свештенослужителите од Кривопаланечкото архиерејско намесништво, посна Бадникова трпеза и лепче со паричка од минатогодишниот кум, Бранко Величковски и топла ракија и чај беше одбележан Бадник.

  Отец Дејан Апостоловски низ беседа посочи дека љубовта е најголемиот крст кој може да се носи и кој секогаш е тешко да се износи до крај, заради тоа што подразбира откажување од себеси во слава Божја и за спасение на ближниот. Токму заради нас и наше спасение, рече, Бог не го поштеди својот бозљубен син кој беше распнат на крст заради наше искупување од власта на смртта и гревот.

  -Затоа, оти радост ни се нуди и ни е пружена рака на спасение, се што дише нека се зарадува и нека извикне со радосни солзи: Христе, кој за нас снисходиш и за нас пострада, слава ти.

  Христос се роди!, рече Апостоловски.

  На настанот присуствуваше министерот зз земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој ќе биде кум на Бадник следната година, градоначалникот на Крива Паланка, Борјанчо Мицевски, и неколку стотици граѓани од општината.

  -Вчера бев на вечерна богослужба во Бигорскиот манастир, а денес, како што е ред, дома-овде, со Вас. Утре, пак, во манастирот Св.Јоаким Осоговски. Благодарам за можноста да бидам кум наредната,2019, година. Бог слезе на Земјата за да им служи на луѓето. Верувам дека годинава и секогаш сите ние ќе работиме и служиме во име на доброто на народот, порача Николовски.

  Во обраќањето пред сограѓаните Мицевски им посака многу здравје и среќа, но секако и слога, разбирање и љубов.

  -Ако постои љубов, ќе има хармонија и разбирање, ако постои почит, тоа е голема човекова доблест, а ако постои простување-нема да има никакви недоразбирања меѓу човечкиот род. Во таа насока, ги честитам празниците, посакувам домови исполнети со љубов, почит и хармонија, рече Мицевски.

   


   
   
  По повод големиот христијански празник Раѓањето Христово – Божиќ, градоначалникот Борјанчо Мицевски упати честитка до граѓаните.
                                         

  Почитувани граѓани!

  Раѓањето Христово, како симбол на нашата христијанска посветеност, ја втемелува верата и вербата дека имаме уште многу причини за радост и искреност.

  Божиќ е празник на дарувањето  и простувањето, на помирувањето и благословот, на добрината и правдината, празник на смиреноста и скротеноста на нашите срца.

  Со надеж во меѓусебна почит, од името на Општина Крива Паланка и во свое име, ви го честитам Божиќ и Божиќните празници, посакувајќи ви да ги поминете во духот на заедништвото, мирот, љубовта и разбирањето. Да го славиме патот на светлината  и да веруваме во иднината на општината.

  Бидете поблиску со духот и срцето до оние што ги сакате, уживајте во семејната среќа, бидете исполнети со радост во срцата и верувајте во себе .

  Честит Божиќ и пријатни Божиќни празници!                                                                                                                                                                                                                                               

                                                                                                                          Борјанчо Мицевски
                                                                                                Градоначалник на општина Крива Паланка

             


  Поаѓајќи од определбата на општесвена одговорност и  потребата за соработка при субвенционирањето на превоз за редовни студенти, градоначалникот на  Општина Крива Паланка, Борјанчо Мицевски  и управителот на АДПТУТ „Пролетер“АД Крива Паланка, Стојанче Георгиевски, склучија меморандум за соработка.

  Со овој Меморандум се договорија облиците и начинот на соработка, како и заедничките активности и финансиските обврски за субвенционирање на  превоз на 10 редовни студенти кои студираат на државните универзитети во  Штип и Скопје, а се жители на oпштина Крива Паланка.

  Целта на потпишувањето на овој Меморандум е преку взаемна соработка, разбирање и помош, да се изврши остварување, промоција и поддршка на субвенционираниот превоз за редовните студенти од општината.

   


  Почитувани сограѓани,

  Во пресрет на претстојниот голем христијански празник Бадник денот пред Христовото раѓање – Божиќ, поради ризикот од зголемено аеро-загадување и согласно препораките на Македонската  Православна Црква – Охридска Архиепископија, Општина Крива Паланка упатува апел до граѓаните да се избегнува палење на т.н. Бадникарски огнови во месните и урбаните заедници на територијата на општина Крива Паланка .

   Со почит,
  Општина Крива Паланка


  Врз основа на Правилникот за условите, критериумите и правилата за субвенциониран превоз на студенти кои студираат на Државните Универзитети во Штип и Скопје („Службен гласник на Општина Крива Паланка“ бр.15/2017  од 28.12.2017 година) Општина Крива Паланка објавува

  КОНКУРС
  ЗА СУБВЕНЦИОНИРАН ПРЕВОЗ НА СТУДЕНТИ КОИ СТУДИРААТ НА ДРЖАВНИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО ШТИП И СКОПЈЕ, А СЕ ЖИТЕЛИ НА ОПШТИНА КРИВА ПАЛАНКА

   Општина Крива Паланка за 2018 година субвенционира превоз на

  • 10 (десет) студенти кои студираат на Државните Универзитети во Штип и Скопје во Република Македонија
  • Субвенционирањето е со два повратни месечни билети со превоз од АДПТУТ „Пролетер“ АД с. Конопница Крива Паланка

  Услови за доделување на субвенции

  Право на субвенција имаат студентите кои се запишани на Државните Универзитети во Штип и Скопје во Република Македонија и ги исполнуваат следните услови:

  – Општи услови за студенти :

  1. да се жители на општина Крива Паланка
  2. да се редовни студенти
  3. да не повторувале година во текот на студирањето
  4. да се државјани на Република Македонија
  5. во предвид ќе бидат земени апликациите на студенти деца на самохран родител, студенти деца на невработени родители, студенти деца без родители и родителска грижа, студенти деца со посебни потреби и студенти деца на корисници на надоместок по основ на престанок на работен однос од деловни причини за кои вкупните приходи во семејството се под нето минималната плата утврдена во Република Македонија
  6. да не се постари од 25 години

  Критериуми за доделување на субвенции се

  1. Постигнат успех од претходните студиски години од најмалку 8,5
  2. Материјални можности на студентите  и нивното потесно семејство

  Потребни документи за учество на конкурсот

  (Потребни обрасци)

  1. Евидентен лист пополнет од апликантите до комисијата
  2. Потврда за редовен студент
  3. Уверение со број на предвидени и  положени испити од претходни години
  4.  Потврда од плата/чек од пензија за татко/мајка или старател за исплатена плата за последни три месеца, за невработените потврда од Агенција за вработување на Република Македонија дека се невработени или примат/не примат паричен надоместок, додека за другите членови на семејството брат/сестра доколку се ученици или студенти потврда од училиште или факултет
  5. Документ за кандидати-студенти без родители и родителска грижа и студенти кои се категоризирани како лица со посебни потреби
  6. Изјава за семејна положба
  7. Изјава за точни податоци во приложена документација
  8. Изјава за користење на лични податоци
  9. Копија од државјанство на РМ

  Место и рок на поднесување на документи

  Потребните документи се доставуваат до Општина Крива Паланка

  Рокот на поднесување на документи е 01.02.2018 до 15.02.2018 година

  • При поднесување на документи кандидатите потребно е со себе да носат и индекс.
  • Потребните обрасци може да се набават во Општина Крива Паланка или на веб страницата на општината www.krivapalanka.gov.mk
  • Некомплетни ненавремено доставени документи и документите доставени по пошта нема да се разгледуваат.
  • Резултатите ќе бидат објавени во рок од 8 (осум) дена од денот на завршување на конкурсот
  • Резултатите ќе бидат објавени на огласна табла во општина Крива Паланка и на веб страната на општината www.krivapalanka.gov.mk
  • Незадоволните кандидати имат право на приговор во рок од 3 (три) дена од денот на објавувањето на резултатите.
  • Поблиски информации може да се добијат директно во канцеларијата на комисијата или на телефон 031/372-130  076/337-446   070/607-543.

             ОПШТИНА КРИВА ПАЛАНКА
  Градоначалник
  Борјанчо Мицевски