logo
 • Видео Информации

 • 18527430_967160710093737_868086902469697566_o

  Во текот на вчерашниот ден општина Крива Паланка заврши со асфалтирање на локалниот пат во село Конопница и тоа од м.в штала до спојот со магистралата А2. Локаниот пат е со должина од 716 метри и ширина на коловозот од 5 метри. На истиот пат се изведени тротоари од двете страни. Изведувач на градежните работи е „Фабрика Карпош“ од Скопје.

  18491465_967160713427070_3342036043653762339_o 18491505_967160796760395_7699505466527610454_o 18491525_967160726760402_1868462092714673433_o


  SAM_1381

  Градоначалникот на општина Крива Паланка, г. Арсенчо Алексовски заедно со претставници на општинската администрација им ја честита матурата на 53-та генерација матуранти кои го завршија своето образование во средното општинско училиште „Ѓорче Петров“.

  Алексовски секоја година со особено задоволство на последниот училишен час ги посетува матурантите кои од овој момент се наоѓаат пред пресвртница и сериозна обврска да го одберат своето идно занимање и професија. Посакувајќи им успех во понатамошниот живот традиционално ги почести со торта, со надеж дека како и до сега ќе бидат достојни репрезенти на општината и дека некој од нив во иднина ќе ја води нашата општина – рече Алексовски.

  Директорот на СОУ „Ѓорче Петров“, Миле Милковски, исто така ги поздрави им го честита завршувањето на средното образование им посака матурската забава да помине во пријатна атмосфера, и повика на заедничка веселба и дружење, и убави спомени од средношколските денови .

  – Ова се денови кои засекогаш остануваат во сеќавањата на секој човек пред да тргне во битка со посериозните животни предизвици, им порача Милковски на матурантите и им посакаа успешна иднина и што помалку искушенија на тој пат.

  SAM_1379 SAM_1380 SAM_1381 SAM_1382 SAM_1383 SAM_1384 SAM_1385 SAM_1386 SAM_1387


  ana_frank

  Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ ќе бите свечено отворена на 12.05.2017г.(петок) во 20 часот во Локалната установа Градски Музеј – Крива Паланка во соработка со Средното пштински училиште „Ѓорче Петров“.

  Градскиот музеј изложбата ја организира во чест на 9-ти мај – Денот на Европа.

  Она што ја прави оваа изложба поинаква од другите  е што водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци, кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк.

  Градскиот музеј во соработка со Средното општински училиште „Ѓорче Петров“ организира неколку часовна обука за десетина ученици, која ќе се одржи на 12.05.2017 г.(петок) од 10 до 17 часот во просториите на музејот.

  Патувачката изложба „Ана Франк – Лекции за сегашноста“ претставува збир од триесет и девет изложбени панели кои носат бројни детали од животот на малата Ана и нејзиното семејство од Втората светска војна. Изложбата е отворена во Македонија во рамки на проектот „Хисторија, Историја, Повјест – Лекции за денес“, а организатори се Младински образовен форум и Куќата на Ана Франк од Амстердам. Во изложбата има и панели кои се креирани посебно за македонскиот контекст во периодот по Втората светска војна до денес, а изработени од домашните експерти Мишо Докмановиќ и Бесник Емини.

  Изложбата досега има посетено четириесетина земји, а во Македонија отворањето беше во Министерството за надворешни работи, во чест на обележувањето на Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот, 27ми Јануари.

  Девојчето кое во целиот свет е препознаено како симбол на децата жртви на холокаустот е родено во Франкфурт 1929 година. Четири години подоцна со семејството се сели во Аместердам откако во Германија на сила стапуваат закони против Евреите. На почетокот на нацистичката окупација, семејството Франк се сели во тајно засолниште, каде Ана во текот на две години го пишува својот дневник. Воавгуст 1944 е напишан последниот запис во дневникот. Откриено е засолништето на нејзиното семејство и петнаесетгодишната Ана умира во логор. Единствениот преживеан член на нејзиното семејство е Ото Франк, нејзиниот татко, кој го објавува дневникот.

  Изложбата во Македонија е изработена и донесена во рамки на проектот „Хисторија, Историја, Повјест – Лекции за сегашноста“ поддржан од Европската унија. Во рамки на проектот воден од Ана Франк Хаус, а во соработка со организациите МОФ, ХЕРМЕС, Младинска иницијатива за човекови праваи Отворена комуникација, изложбата е достапна за младите од Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија. Во Македонија изложбата доби поддршка од Министерството за надворешни работи, Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија и Амбасадата на Кралството Холандија во Македонија.

  Извадоци од Дневникот на Ана Франк:

  „ Тешко е во вакви времиња: идеалите, соништата и надежта растат во нас, и веднаш ги прегазува суровата реалност. Живо чудо што се уште се немам откажано од моите идеали, кои се чинат толку апсурдни и непрактични. Се уште се држам до нив затоа што верувам,и покрај се , дека луѓето се вистински добри по природа“

  „Јас живеам во лудо време.“
  „Колку е прекрасно тоа што никој не треба да чека ниту момент за да почне да го подобрува светот.“

  Ана Франк

   Проектот има за цел да го покрене вниманието и поттикне дискусија за настаните од блиското минато на Западен Балкан кои се причина за различни поделби и генерирање на конфликти во минатиот век. Преку промовирање на критичко размислување за настани од историјата и нивното значење в осовременото време и случувања, целта на Anna Frank House и партнерите е да се постигне помирување преку дијалог за заедничкото минато.

   

  Со почит,

  ЛУ Градски Музеј – Кр. Паланка


  DSC_5959

  Со мултимедијален хепенинг што се одржа во Центарот за култура во Крива Паланка беше одбележан 9 Мај – Денот на Европа. Годинашната прослава беше во чест на 60- годишнината од Римскиот договор, а настанот го огранизираше ЕУ –инфо точката која функционира при општината.

  На настанот присуствуваа претставници на институции, граѓани и гости од Литванија, Шпанија, Португалија, Бугарија и Полска, партнери на основното општинско училиште „Јоаким Крчовски“ во проектот „Моја мала Европа“ финансиран од Еразмус плус програмата на ЕУ.

  – Општина Крива Паланка, како член на ЕУ-Инфо-мрежата со ЕУ-инфо-точката, е дел од останатите градови во државата кои со денешните настани организирани по повод Денот на Европа 2017, ја прославуваат европската идеја на локално ниво. Деветти мај е еден од најзначајните датуми на најстариот континент. Овој ден го прославува единството и мирот, а во име на европскиот дух славиме денес и чест ми е што овде се присутни и нашите пријатели од пет европски држави заедно со музика, песна и уметност да го прославиме датумот кој ги обединува различните култури, вредности и придобивки на социјален, образовен, културен и економски план, рече Арсенчо Алексовски, градоначалник на Крива Паланка.

  Во програмата учествуваа ученици од основните училишта „Јоаким Крчовски“ и „Илинден“ и трите фолклорни друштва „8 Октомври“, „Карпош“ и „Фолклористи“. Покрај музичкиот дел, повеќечасовниот перформанс понуди и ликовни активности во фоајето и изложбениот галериски простор што ги реализираа членовите на ликовното студио при Центарот за култура.

  DSC_5959 DSC_6388 DSC_6215 DSC_6082 DSC_6073 DSC_6010 DSC_5959 DSC_5919 DSC_5920 DSC_5922 DSC_5925 DSC_5930


  flaer_reli2016

  Почитувани,
  Општина Крива Паланка и Здружението на граѓани  Авто мото клуб  „Офф Роад Осогово“ имаат чест да Ве поканат на деветата по ред спортска манифестација Рели „КАЛИН КАМЕН“ 2017. Релито  ќе се одржи на 24 мај во чест на сесловенските просветители Св.Кирил и Методиј. Манифестацијата има ревијален карактер и  се одржува под мотот „Да ги запознаеме убавините на Осоговските Планини“.

  Должината на патеката е 64 километри, 80 отсто од патеката е неасфалтиран пат, висинската разлика е 1.500 метри со највисока точка Царев Врв  (2.085 метри надморска височина). Патеката започнува на  плоштадот во Крива Паланка, поминува низ прекрасните предели на Осоговските Планини, се до манастирот Св.Јоаким Осоговски. На Царев Врв е договорена средба со рели учесниците од соседните општини.

  Kотизацијата за учество изнесува 600 денари по возило и треба да се уплати на следнава жиро сметка (уплатата може да се изврши и на самиот старт):

  ЗГ „АМК  ОФФ РОУД ОСОГОВО“ Крива Паланка
  жиро сметка: 240-3500020389-03
  депонент на: Уни Банка АД Скопје
  со назнака: котизација за Рели  Калин Камен 2017 /име на екипа

  Ве молиме да го пријавите Вашето учество  најдоцна до  20.05.2017 г.

  Лице за контакт: Душко Арсовски 031/372-130, 076 236 557
  dusko@krivapalanak.gov.mk

  Со почит,

  Општина Крива Паланка
  Градоначалник
  Арсенчо Алексовски


  18301467_957692411040567_6023951516826262355_n

  Во рамки на проектот Моја мала Европа имплементиран од ООУ„Јоаким Крчовски“ од Крива Паланка финансиран од Еразмус плус на ЕУ согласно планот  за активнности учесници од шест држави вклучително и Р.Македонија (Полска, Шпанија, Португалија, Литванија и Бугарија) остварија средба со градоначалникот г. Арсенчо Алексовски. Градоначалникот на присутните им ја претстави општината и разговараа за идните планови и активности во рамки на проектот при што се отвори и дискусија од областа на образованието.

  18275058_957692714373870_553968734712129613_n 18423679_957692407707234_2074728021075623341_n 18403378_957692864373855_5812741155736347802_n 18342810_957692664373875_524485982696664201_n 18301795_957692991040509_1270754780542788845_n 18301488_957692524373889_3087609716780168625_n 18301467_957692411040567_6023951516826262355_n 18275144_957692574373884_5602881017492092839_n

   


  18238502_1477690275635110_7016972484204109108_o

  Градоначалникот на Општина Крива Паланка Арсенчо Алексовски со претставници на општинската адмнинистрација по повод 7-ми Мај, Денот на Македонската полицијај положија свежо цвеќе на споменикот на загинатите македонски бранители Горан Стојановски, Момир Стојановски и Јане Јакимовски. Свежо цвеќе на споменикот положија и роднините на бранителите како и претставници на полициската станица Крива Паланка, Полицискиот синдикат, други видни личности и други органи и институции.

  И оваа година во спомен на загинатите бранители Градоначалникот на Општина Крива Паланка го отвори спортскиот турнир во мал фудбал кој традиционално се одржува секоја година.
  18319002_1477690278968443_4146851301828258737_o18238502_1477690275635110_7016972484204109108_o 18318964_1477690268968444_4457882629154226527_o  18275187_1477690475635090_8809983241939078865_n 18274973_1477690365635101_7106752827745124141_n 18402631_1477690372301767_8783308994120025405_n


  soopstenie

  Елколект ДОО на жителите на општина Крива Паланка почнувајки од денеска 05 мај па до 28-ми јуни 2017 година, ќе им овозможи да учествуваат во акција за ослободување од своите отпадни електрични и електронски апарати и истовремено да станат потенцијални добитници на една од петте вредни награди (ЛЕД телевизор, фотоапарат, смарт телефон, ДВД или тостер) кои ги обезбедува Елколект како и други награди кои ќе ги обезбеди Општината и ЈП Комуналец – Крива Паланка.

  „ДА РЕЦИКЛИРАМЕ И ДА СЕ НАГРАДУВАМЕ” наградна игра на Елколект ДОО во општина Крива Паланка


  soopstenie

  Врз основа на член 37, точка 1 од Законот за локална самоуправа („Службен весник на РМ“ бр. 5/02) и член 3 од Деловникот на Советот на Општина Крива Паланка, Ве известуваме дека 43-та седница на Советот на Општина Крива Паланка ќе се одржи на 11.05.2017 година (четврток) во 15,00 часот.

  Дневен   ред:

  Усвојувње на Записник од 42-та седница на Советот.

  1. Предлог – Одлука за усвојување на Квартален извештај за извршување на Буџетот на Општина Крива Паланка за К 1, К 2 и К 3 за I квартал;
  2. Предлог – Одлука за проширување на Буџетот на Општина Крива Паланка за 2017 година;
  3. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр.7554 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост на Јовановски Воислав;
  4. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1034 во КО Конопница, Општина Крива Паланка –  сопственост на Додевски Божин и Петровски Стојча;.
  5. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 7191 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост на Атанасова Ружа;
  6. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 5053 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост Филиповска Борка, Филиповска Лиле, Филиповски Ацо и Филиповски Ицо;
  7. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 3312 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост на Поцевски Велимир и Поцевски Мартин;
  8. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 7591 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост на Петровска Нада;
  9. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 2646/3 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост Симоновска Славка;
  10. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1579 во КО Конопница, Општина Крива Паланка – сопственост Пешевски Грозде;
  11. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 2088 и 2098 во КО Крива Паланка, Општина Крива Паланка – сопственост Петковски Михајло и РМ;
  12. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 169/2 и 170 во КО Крива Паланка, Општина Крива Паланка – сопственост Марков Раде;
  13. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1906 во КО Крива Паланка, Општина Крива Паланка – сопственост Беќаровски Ѓорѓи;
  14. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 3205 и 3203/2 во КО Крива Паланка, Општина Крива Паланка – сопственост Станковски Благоја, Станковски Јашко, Стојнева Милица и РМ;
  15. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 17/1 во КО Мождивњак, Општина Крива Паланка – сопственост Маџовски Стојко;
  16. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1585 во КО Мартиница, Општина Крива Паланка – сопственост на Тодоровски Бранко, Тодоровски Гоце и Тодоровски Стојчо;
  17. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 742 и 743/2 во КО Борово, Општина Крива Паланка – сопственост на Каранфиловска Благица, Мицевски Роби и Тодорова Трајанка;
  18. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1229 во КО Дурачка Река, Општина Крива Паланка – сопственост на Стојановска Даница;
  19. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 961 во КО Длабочица, Општина Крива Паланка – сопственост на Јакимовска Милица, Марлиговска Вера, Симоновски Кире, Симоновски Трајко, Стефановска Јадранка и Тодоровска Снежана;
  20. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 639 во КО Добровница, Општина Крива Паланка – сопственост Јакимовски Бранко и Јакимоски Митре;
  21. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 8362, КО Градец, Општина Крива Паланка – сопственост на Атанасова Олгица, Петровска Ана, Петровскли Драго, Петровски Раде и Петровски Трајче;
  22. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 4657 во КО Габар, Општина Крива Паланка – сопственост на Бошков Спаско, Велковски Добри, Велковски Љупчо и Велковски Миле;
  23. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 959 во КО Баштево, Општина Крива Паланка – сопственост на Милковски Стојадин и Митевски Бранко;
  24. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 661 во КО Б,с, Општина Крива Паланка – сопственост на Величковски Златко, Величковски Јаким и Величковски Стојко;
  25. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1874 во КО Кркља, Општина Крива Паланка – сопственост на Митровска Анѓа, Митровски Бранко, Митровски Китан и Митровски Љупчо;
  26. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1150 во КО Кркља, Општина Крива Паланка – сопственост на Николовска Радмила, Николовски Ристо и Николовски Стеван;
  27. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 3495 во КО Трново, Општина Крива Паланка – сопственост на Велиновски Мирко;
  28. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 2633 во КО Трново, Општина Крива Паланка – сопственост на Станојков Менчо, Станојковски Радојко, Станојковски Дончо, Станојковски Бранко, Станојковски Димитар и Велиновски Гоце;
  29. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 288 во КО Мождивњак, Општина Крива Паланка – сопственост на Ивановска Стојна, Ивановски Благоја, Ивановски Божин, Ивановски Стоиман, Јовановски Јанко, Маджовски Спиридон, Ристовска Вера и Трајковска Добринка;
  30. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1717 во КО Узем, Општина Крива Паланка – сопственост на Раневски Стефчо, Раневска Дафинка, Раневска Илилнка, Раневска Стојана, Раневски Димчо, Раневски Митре, Раневски Санде, Раневски Симеон, Раневски Стевчо и Ранески Мите;
  31. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п. бр. 1153 во КО Узем, Општина Крива Паланка – сопственост на Арсовски Гроздан, Ивановска Стамена, Ивановски Радојко, Ивановски Бранко, Ивановски Димчо, Ивановски Лазо, Ивановски Милорад, Ивановски Мите, Ивановски Стојне, Стојковска Радка, Стојковски Драган, Стојковски Звонко, Стојкоски Миле и Стојковски Стојко;
  32. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п.бр. 192 – во КО Узем, Општина Криа Паланка, сопственост на Петровски Станојко, Цветановски Коста и Цветановски Милчо во КО Узем, Општина Крива Паланка;
  33. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п.бр. 424 – во КО Огут, Општина Криа Паланка, сопственост на Китановски Цане и Китановски Јованче; и
  34. Предлог – Одлука за утврдување за донесување на урбанистичко-планска документација со која ќе се изврши усогласување на намените за к.п.бр. 1834 – во КО Луке, Општина Криа Паланка, сопственост Јакимовски Доне, Стојановска Ленка, Стојановски Љубен, Стојановски Мијалко и Стојановски Цветан.

   

                                                                                        СОВЕТ НА ОПШТИНА КРИВА ПАЛАНКА

                                                                                                              Претседател,

                                                                                                   М-р. Борче Стојчевски,с.р.


  ^E7CD9EA515C355D08775F5C5F61BAED2C59F261DA02EFEAA2B^pimgpsh_fullsize_distr

  Денеска градоначалникот на општина Крива Паланка, г.Арсенчо Алексовски, организираше прием за каратистите од КК „Шампион“ од Крива Паланка, а по повод учеството на Државно првенство во карате во кати и борби кое се одржа во Скопјe изминатиот викенд.
  Градоначалникот Арсенчо Алексовски им го честиташе успехот на каратистите за добриот настап и им посака успех на Државните прваци кои ќе учествуваат на Балканскот првенство во Истанбул во Турцијa, а ќе настапат Вукашин Јовановиќ, Лука Тасковски и Владимир Максимовски од КК „Шампион“ Крива Паланка.

  ^2E93CE2718CA22745AEB71F9277721548AF6DD41C9B1EADF2A^pimgpsh_fullsize_distr ^4C36888D50465CEA96DF1DB27E71FA1958B4D02516C4C10E1D^pimgpsh_fullsize_distr ^14F07383E462E5E3D3AA253795636340B738371579A758F034^pimgpsh_fullsize_distr ^DD2303444AD8B9EF2CBF99E95B1099FFEDAEC4BD691E4C9E20^pimgpsh_fullsize_distr ^E7CD9EA515C355D08775F5C5F61BAED2C59F261DA02EFEAA2B^pimgpsh_fullsize_distr ^E65805CAD6C7EE416332D6FE5C44B10CF78D51C5291C6A26B1^pimgpsh_fullsize_distr